Papież Franciszek ogłosił, że już wkrótce ukaże się encyklika, którą napisał „na cztery ręce” we współpracy z Benedyktem XVI. Ojciec Święty podkreślił, że będzie to „mocny dokument”.

- Teraz powinna ukazać się encyklika napisana na cztery ręce, jak mówią. Zaczął ją papież Benedykt XVI i mi ją przekazał – mówił papież w przemówieniu do sekretariatu synodu biskupów.

Termin publikacji pierwszej w historii Kościoła encykliki napisanej przez dwóch papieży nie jest jeszcze znany. Już w maju pojawiły się jednak nieoficjalne informacje, że papież Franciszek podjął się zadania dokończenia encykliki Benedykta XVI. Poprzedni papież pracował nad nią w ostatnich latach, a jeszcze przed historyczną abdykacją Josepha Ratzingera Watykan zdążył zapowiedzieć, że encyklika Benedykta XVI na temat wiary ukaże się w tym roku. Jej publikacja miała wpisywać się w obchody Roku Wiary.

Obecna sytuacja ma związek z decyzją Benedykta XVI o ustąpieniu. Jako emerytowany papież nie może on ogłaszać encykliki, stanowiącej element nauczania Kościoła. Z tego względu Watykan oficjalnie informował pod koniec maja, że papież Franciszek „przejął projekt” swojego poprzednika.

Papież Franciszek ogłosił też, że przed zakończeniem Roku Wiary w listopadzie ogłosi adhortację na temat ewangelizacji i ujawnił, że już zaczął ją pisać.