„Szczepionki przeciw Covid-19 wykazują wysoką skuteczność, zmniejszają ryzyko ciężkiego przebiegu choroby oraz śmierci”.
- wynika z zaprezentowanego we wtorek raportu szwedzkiego Urzędu Zdrowia Publicznego.

W Szwecji spośród ponad 2 mln osób zaszczepionych co najmniej jedną dawką preparatu 5492 (0,3 proc.) zachorowało na Covid-19, 20 z nich trafiło na oddziały intensywnej terapii, a 187 zmarło. W przypadku 700 tys. osób w pełni zaszczepionych Covid-19 potwierdzono u 1642 chorych (0,2 proc.), sześciu pacjentów wymagało intensywnej terapii, a 67 zmarło.

Żadna szczepionka nie eliminuje całkowicie ryzyka zakażenia, jednak liczba poważnych przypadków zachorowań jest niewielka, biorąc pod uwagę wysokie rozprzestrzenienie Covid-19 w Szwecji oraz liczbę osób zaszczepionych.
- stwierdził główny epidemiolog kraju Anders Tegnell.

W Szwecji w szczepieniach pierwszeństwo mają osoby starsze, ich opiekunowie oraz służba zdrowia. Dopiero w tym tygodniu poszczególne regiony mają umożliwić rezerwację wizyt w punktach szczepień pozostałym młodszym grupom.

Z zaprezentowanych we wtorek danych Urzędu Zdrowia Publicznego wynika, że liczba potwierdzonych przypadków Covid-19 w Szwecji spadła w minionym tygodniu o 3 proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia. Obecnie średnia dwutygodniowa to 691 przypadków na 100 tys. mieszkańców.