Rzecznik warmińsko-mazurskiej policji mł. asp. Tomasz Markowski poinformował, że policyjni wodniacy są już gotowi do rozpoczęcia sezonu. Będą dbali o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą, kąpiących się i uprawiających sporty wodne.

Jak co roku, mają patrolować zbiorniki wodne w 32 oznakowanych łodziach motorowych, a tereny w pobliżu brzegów akwenów - w radiowozach wyposażonych w specjalistyczny sprzęt ratowniczy, tj. pasy, kamizelki i boje ratownicze, rzutki ratunkowe czy liny asekuracyjne.

Wśród funkcjonariuszy pełniących służbę na wodzie i tzw. terenach przywodnych będzie 56 policyjnych wodniaków. Do takich patroli skierowani zostali policjanci przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i posiadający uprawnienia ratowników wodnych.

Policja apeluje, żeby wypoczywający na wodą zachowali rozwagę i ostrożność, a ze względu na pandemię koronawirusa pamiętali również o obowiązujących obostrzeniach z tym związanych.

"Przed nami majówka. Wielu z nas z pewnością skorzysta z aktywności fizycznej i ten czas spędzi nad wodą. Nie pozwólmy jednak na to, aby beztroska sprawiła, że zapomnimy o bezpieczeństwie swoim i naszych bliskich. Woda nie wybacza pomyłek. Chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie"

- przekazał Markowski.

Według policyjnych statystyk w ubiegłym roku w jeziorach i innych akwenach Warmii i Mazur utonęły 32 osoby.