Platforma Obywatelska skończyła dwadzieścia lat - 11 stycznia 2001 r. Andrzej Olechowski, Maciej Płażyński i Donald Tusk ogłosili powstanie nowego ruchu politycznego. W powstaniu ugrupowania uczestniczył - jak sam przyznał swego czasu w rozmowie z portalem Niezalezna.pl - gen. Gromosław Czempiński, funkcjonariusz służb specjalnych PRL.

Z okazji jubileuszu istnienia PO zwróciliśmy się do politologa dr Bartosza Rydlińskiego z pytaniem, jak na przestrzeni lat zmieniała się ta partia.

- Dwadzieścia lat temu założyciele PO mówili, że jest to partia konserwatywno - liberalna. Z jednej strony partia wolnorynkowa, z drugiej strony miała przekazywać konserwatywne wartości. Dziś o Platformie można powiedzieć, że jest byłą partią władzy. Nie posiada specjalnych, sprecyzowanych poglądów. Chociaż przepuszczam, że taki sznyt wolnorynkowy jeszcze gdzieś się w tli. Można tak wnioskować chociażby na podstawie opinii jej polityków o programach takich jak „500+”

- mówi nam dr Rydliński.

Eksperta do spraw politycznych spytaliśmy także o to, czy Platforma Obywatelska jest dziś partią spójną ideowo.

- Platforma Obywatelska, szczególnie za czasów Donalda Tuska, miała grać tzw. „skrzydłami”. Z jednej strony byli tacy politycy ja Marek Biernacki, który ma bardzo konserwatywne poglądy, z drugiej strony mamy takich polityków jak Bartosz Arłukowicz, czy Dariusz Rosati. Wiadomo, że te tzw. „skrzydła” rozmydlają tożsamość formacji. Tusk powiedział kiedyś, że sam się stał konserwatywno-liberalnym socjodemokratą, i to chyba najbardziej oddaje profil ideowy partii władzy, która myślała, że będzie w stanie rządzić wyłącznie śledząc sondaże opinii publicznej – wyjaśnia.

Naszego rozmówcę spytaliśmy także, jaką przyszłość wróży Platformie Obywatelskiej.

- W Polsce jest zwyczaj nie tylko wygrywania, ale przegrywania wyborów. Jeżeli PiS nie dokona jakiegoś politycznego samobójstwa, nie wybuchnie żaden skandal, to PO będzie dalej wiodła prym na opozycji. Do objęcia władzy ma jeszcze daleką drogę. Natomiast nie wróżę też rozpadu PO. Interes polityczny i ekonomiczny tej formacji ciągle jest zbieżny z poglądami jej poszczególnych członków. Ponadto, Platforma Obywatelska jest bardzo silna w samorządach, w tym również w dużych miastach takich jak Warszawa

– powiedział politolog.