Rafał Gaweł, założyciel OMZRiK, został przez polski sąd skazany na dwa lata więzienia za wyłudzenia i oszustwa. W pierwszej instancji wobec Gawła zapadł wyrok 4 lat więzienia. Na początku stycznia 2019 roku Sąd Apelacyjny w Białymstoku obniżył karę do dwóch lat pozbawienia wolności. Wyrok jest prawomocny.

Aby uniknąć odbywania kary, założyciel OMZRiK wyjechał do Norwegii. Jak sam twierdził, "uciekł z Polski samochodem", a przekraczając granicę, nie miał ważnego paszportu. Swoje dotarcie do Norwegii zawdzięcza, jak sam wskazywał, "kontaktom dyplomatycznym".

Złożył wniosek o azyl, który początkowo strona norweska odrzuciła, jednak 30 września 2020 organ odwoławczy zmienił decyzję i przyznał Gawłowi azyl polityczny.

Organ uznał, że "sprawa karna w Polsce nosi znamiona prześladowań politycznych". Rafał Gaweł otrzymał pozwolenie na roczny pobyt w Norwegii z możliwością przedłużenia oraz otrzymania prawa pobytu stałego.

Teraz skazany prawomocnie Gaweł oferuje pomoc... prawnikom!

Jeśli jesteś prześladowanym przez polskie władze sędzią, prokuratorem, adwokatem i grozi ci niebezpieczeństwo, zgłoś się do Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Zorganizujemy ci pomoc w uzyskaniu ochrony azylowej w jednym z demokratycznych krajów, które przestały uznawać Polskę za kraj bezpieczny"

- czytamy we wpisie na profilu Facebookowym OMZRiK, pod którym podpisał się Gaweł.

"Nic lepszego dziś nie przeczytacie" - napisała na Twitterze Agnieszka Siewereniuk-Maciorowska.