Dziś nuncjatura podała informację o przyjęciu przez papieża rezygnacji biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Diecezją zarządzać będzie - jako administrator apostolski sede vacatne - metropolita łódzki, abp Grzegorz Ryś.

W opublikowanych przez nuncjaturę wyjaśnieniach, czytamy, że "w związku z prowadzonym postępowaniem ws. sygnalizowanych zaniedbań bp. Edwarda Janiaka odnośnie do oskarżeń o nadużycia seksualne niektórych duchownych diecezji kaliskiej, obowiązuje go nadal nakaz przebywania poza tą diecezją".

Abp Ryś - jak podaje nuncjusz - posiada "wyłączną kompetencję dotyczącą oskarżeń o nadużycia seksualne niektórych duchownych diecezji kaliskiej, jak również troskę o ich ofiary".

Poinformowano również, że w wyniku wizytacji apostolskiej, Kongregacja ds. Duchowieństwa zdecydowała o tymczasowym zamknięciu kaliskiego diecezjalnego seminarium duchownego. Alumni - zarówno obecni, jak i przyszli - mają odbywać formację w seminarium duchownym w Poznaniu.

Na początku października, abp Wojciech Polak, Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, poinformował w wywiadzie z portalem interia.pl, że "prowadzone w Polsce postępowanie dot. bp. Janiaka zostało już zakończone, a sprawa przekazana do Stolicy Apostolskiej".

W czerwcowym komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce powiadomiono, że decyzją papieża Franciszka "na czas prowadzenia dochodzenia ws. zaniedbań" bp Edward Janiak otrzymał polecenia przebywania poza diecezją kaliską, a administratorem apostolskim sede plena został abp Grzegorz Ryś.

Biskup kaliski Edward Janiak był jednym z czarnych bohaterów filmu dokumentalnego Tomasza i Marka Sekielskich, opisującego przypadki pedofilii wśród księży. Premiera filmu "Zabawa w chowanego" odbyła się w połowie maja. Dokument przedstawiał historię trzech chłopców – braci Bartłomieja i Jakuba oraz Andrzeja – wykorzystywanych przez tego samego księdza z diecezji kaliskiej – Arkadiusza H. W filmie ukazano, jak biskup kaliski Edward Janiak miał kryć przestępstwa seksualne podległych mu księży. 2 czerwca na stronie archidiecezji poznańskiej opublikowano komunikat metropolity poznańskiego abpa Stanisława Gądeckiego w sprawie biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka.

Wskazano, że "w następstwie formalnego zgłoszenia przekazanego do Stolicy Apostolskiej w dniach 18 i 20 maja 2020 r., Kongregacja ds. biskupów, w oparciu o motu proprio Ojca Świętego Franciszka >>Vos estis lux mundi<< (art. 10 §1), pismem z dnia 26 maja 2020 r. upoważniła arcybiskupa metropolitę poznańskiego do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych".