Mieszkańcy Liverpoolu mogli być zaskoczeni, widząc, jak część miasta przekształca się w Gotham podczas kręcenia nowego filmu o Batmanie. W rejonie tym wprowadzono ostre ograniczenia w związku z zagrożeniem COVID-19.

Gwiazda Hollywood, Robert Pattinson, który gra Mrocznego Rycerza, i Colin Farrell (noszący ciężkie protezy, by stać się komiksowym złoczyńcą Pingwinem) zostali sfotografowani na planie filmu.

Produkcja „The Batman” rozpoczęła się w Glasgow na początku 2020 roku, ale została wstrzymana z powodu pandemii koronawirusa. We wrześniu powszechnie donoszono, że Pattinson uzyskał pozytywny wynik testu na obecność wirusa, chociaż nie zostało to potwierdzone przez filmowców Warner Bros.

Teraz wznowiono filmowanie w Liverpoolu - w tym samym tygodniu ogłoszono, że miasto jako pierwsze zostanie objęte surowymi ograniczeniami trzeciego stopnia, najpoważniejszymi, ze względu na dużą liczbę przypadków COVID-19.

Zdjęcia do produkcji - z samochodami policyjnymi i furgonetkami z Gotham oraz Batmanem - rodziły pytania, w jaki sposób możliwe jest filmowanie, gdy mieszkańcom zakazano kontaktów towarzyskich z sąsiadami zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, w tym: w ogrodach, barach, siłowniach, kasynach i pubach, które nie serwują posiłków i są zamykane.

Rzecznik Rady Miasta Liverpool zapewnił jednak mieszkańców, że środki bezpieczeństwa są przestrzegane.

Chociaż Warner Bros nie potwierdziło specjalnych środków bezpieczeństwa zastosowanych w Batmanie, nie jest to jedyna produkcja, którą filmowano podczas pandemii.

We wrześniowym wywiadzie zdobywca Oscara Eddie Redmayne potwierdził, że wznowiono zdjęcia do najnowszego filmu ze spin-offu Harry'ego Pottera „Fantastyczne zwierzęta”. W przypadku filmów i programów, które są w toku, niektórzy członkowie obsady i ekipy żyli w odosobnieniu przed rozpoczęciem filmowania, gdy było to konieczne, oraz poddają się regularnym testom.

Inne środki bezpieczeństwa na planie telewizyjnym i filmowym obejmują środki dystansowania społecznego oraz maski dla członków ekipy i aktorów, gdy nie są oni na ekranie.

Na planie Batmana widziano Pattinsona w masce, gdy nie było go przed kamerą. Farrell był również widziany w przezroczystej osłonie twarzy między ujęciami, a statyści i członkowie załogi nosili specjalne maseczki.