Krzyż, który Jan Paweł II trzymał w dłoniach w Wielki Piątek 2005 r., podczas swojej ostatniej Drogi Krzyżowej, nawiedził wszystkie parafie archidiecezji przemyskiej. Peregrynacja krzyża zakończyła się w niedzielę w parafii pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu.

W mszy św. kończącej peregrynacje udział wzięli m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, przewodniczący Episkopatu Polski, metropolita przemyski abp Józef Michalik, metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki i metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Przewodniczący mszy św. abp Celestino Migliore podczas homilii zauważył, że "ten krzyż jest naszym krzyżem i stał się dla nas relikwią błogosławionego Jana Pawła II". "Ta relikwia dodatkowo mówi czym był krzyż dla Jana Pawła II. Relikwia udziela nam wiary i miłości jaką Jan Paweł II miał do Jezusa ukrzyżowanego" – zaznaczył nuncjusz apostolski.

"Nasz błogosławiony papież pokazuje wszystkim, że i dziś wierność krzyżowi jest możliwa, że możliwa jest świętość. Więcej, że także w naszych czasach potrzebna jest świętość" - powiedział abp Michalik.

Peregrynacja krzyża wielkopiątkowego Jana Pawła II rozpoczęła się 16 października 2011 r. w bazylice archikatedralnej w Przemyślu. Była jedną z form dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II. W każdej parafii krzyż przebywał przez jeden dzień, zawsze towarzyszył mu biskup. Nawiedzanie parafii trwało ponad rok.

Krucyfiks Jana Pawła II został wykonany przez rzeźbiarza mieszkającego w archidiecezji przemyskiej. Krzyż ofiarowano papieżowi podczas spotkania w Watykanie z polskimi samorządowcami.