Pokajajcie się, opamiętajcie się”- zaapelował do mafiosów z kamorry arcybiskup Neapolu, kardynał Crescenzio Sepe. Wyjątkowo ostre słowa hierarchy nagłośniły włoskie media, zwracając uwagę na to, że znów dał dowód nieprzejednanego stanowiska i odwagi.

Kardynał Sepe nawiązał do notowanej w tych dniach eskalacji mafijnych porachunków w Neapolu, w których giną zarówno przedstawiciele zwaśnionych klanów kamorry, jak i przypadkowi ludzie. Kamorrę kardynał nazwał „zbrodniczą kliką”.

Podczas uroczystości z okazji święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny metropolita Neapolu zwrócił się do mafiosów: „Myślcie o waszych dzieciach i waszych żonach, kiedy chcecie popełnić zbrodnię pozbawiając życia waszego bliźniego”.

Po wyroku skazującym ze strony społeczeństwa nadejdzie dla Was sąd Boży”- mówił kardynał Sepe. Następnie zapewnił: „Jako Kościół i jako wspólnota ludzka nie przestaniemy nigdy walczyć z tymi siewcami śmierci, którzy nie mają godności”. Kościelny hierarcha potępił tragiczne wydarzenia sprzed kilku dni, gdy płatni zabójcy mafii zastrzelili ściganego przez siebie mężczyznę na dziedzińcu przedszkola w Neapolu.

Nie do przyjęcia jest to, że aby zabić wroga czy konkurenta wchodzi się na teren przedszkola, gdzie są niewinne dzieci. Dopuszczają się tego ludzie bez serca, którzy żyją tylko okrucieństwem i niegodziwością”- oświadczył kardynał Crescenzio Sepe.

Włoski dostojnik kościelny ocenił, że bolączką Neapolu jest „nikczemność i małość” ludzi mafii, które- jak dodał- „są punktem odniesienia dla najbardziej haniebnej przemocy”. Mówił też o „szakalach”, którzy „pastwią się nad nieszczęściami i nad najsłabszymi, by wyciągną swój nędzny zysk”.