Drzwi do Wolności to honorowe wyróżnienie przyznawane za niezłomne propagowanie idei wolności, a także za odwagę oraz wspieranie działaczy i liderów podziemia niepodległościowego oraz solidarnościowego.

Dziękując w imieniu rodziny Paweł Kurtyka podkreślił, że jego ojciec chciał zawsze, by "polska historia była pisana prawdą".

A nie pewnym ciągiem narracji, który miał wybielać lub usprawiedliwiać prominentów III Rzeczypospolitej. Był niezłomny i dążył do tej prawdy, często wbrew wielu okolicznościom, wielu osobom. Nie bał się jej mówić i nie bał się pisać o tej prawdzie, nawet wtedy, kiedy groziły mu za to kalumnie

- mówił syn laureata.

Wcześniej na Festiwalu NNW zaprezentowano wystawę poświęconą Januszowi Kurtyce pt. "Otwórzmy drzwi do wolności".

Podkreślono na niej, że odkłamywanie polskich dziejów oznaczało dla niego podejmowanie trudnych tematów. Kurtyka był historykiem badającym zarówno wieki średnie, jak i dzieje najnowsze Polski; w latach 2000–2005 pełnił funkcję dyrektora Oddziału IPN w Krakowie, a później prezesa IPN. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.

Nagrodę Platynowego Opornika Alina Czerniakowska otrzymała "za całokształt twórczości, łączącej walory artystyczne i zachowywanie pamięci narodowej". Wyróżnienie wręczył laureatce wiceszef MKiDN Jarosław Sellin, który zapewnił o wsparciu resortu m.in. produkcji filmów dokumentalnych.

Gala wręczenia nagród na XII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" odbywa się w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej. Najważniejsze z nich to Nagroda Główna w Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych "za znalezienie drogi do opowiadania światu historii uniwersalnych", Nagroda im. rtm. Witolda Pileckiego w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych, która z kolei przyznawana jest "dla najlepszego filmu podejmującego tematy wolnościowe". Ponadto ogłoszony zostanie laureat Złotego Opornika, który wręczany jest za najlepszy dokument w konkursie filmów polskich.

Podczas gali wręczona zostanie również nagroda w konkursie Dokument Radiowy na najciekawsze reportaże o tematyce historycznej oraz nagroda w Konkursie Wideoklipów przyznawana za najlepszy wideoklip dotyczący historii najnowszej.