W kategorii „pełnometrażowy film fabularny” obrazy oceniało jury w składzie: Maciej Karpiński (SFP), Michał Komar (ZAiKS), Anna Waśniewska-Gill (TVN), Magdalena Łazarkiewicz (reżyserka), Grzegorz Łoszewski (scenarzysta).

Nagrodę Główną Stowarzyszenia Filmowców Polskich w wysokości 15 tys. zł otrzymał Piotr Hadyna za scenariusz filmu „Knebel”. Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Autorów ZAiKS jury przyznało ex aequo - Natalii Ossowskiej za „Szmery” i Michałowi A. Zielińskiemu za „Kos – western kościuszkowski”. Każde z nich otrzyma po 5 tys. zł.

„Zarysowała się interesująca, nowa i chyba nieoczekiwana tendencja do patrzenia w przeszłość jako zwierciadło teraźniejszości lub patrzenia na teraźniejszość w kontekście przeszłości, co dało bardzo ciekawe rezultaty”

– mówił przewodniczący Koła Scenarzystów SFP Maciej Karpiński w czasie ogłaszania nagrody głównej w kategorii film.

Jak zaznaczyła szefowa zespołu fabularnego TVN Anna Waśniewska-Gill podsumowując obrady jury autorom „udało się poprzez te opowieści z dalekich czasów opowiedzieć emocjonalne historie na wskroś współczesne i uniwersalne w przesłaniu o wartościach ponadczasowych takich jak miłość, uczciwość czy lojalność”.

„W tych scenariuszach świat nabiera barwy, nabiera krwi, zdaje się czymś naprawdę żywym” – podkreślił w uzasadnieniu werdyktu wiceprzewodniczący zarządu ZAiKS Michał Komar.W kategorii „słuchowisko” nagrody przyznawało jury w składzie: Jakub Barzak (Storytel), Janusz Kukuła (Teatr Polskiego Radia), Krzysztof Terej (producent).

Nagrodę Główną Storytel przyznano ex aequo Gabrieli Łazarkiewicz-Sieczko za scenariusz „Gram o wszystko” i Arkadiuszowi Pilchowi za scenariusz „Za wolność Waszą i Naszą”. Oboje otrzymają po 10 tys. zł, a ich słuchowiska zostaną zrealizowane przez Storytel. Teatr Polskiego Radia, którego przedstawicielem w jury był Janusz Kukuła, postanowił przyznać swoje nagrody dodatkowe w postaci realizacji słuchowiska - Ewie Małecki za „Myśli i uczucia dozwolone” oraz Markowi Prandocie za scenariusz „Pokutnicy”.

„Wyróżnione słuchowiska są bardzo ciekawe w zestawie, ponieważ są skrajnie różne. Scenariusz pani Gabrieli to świetnie opowiedziana historia miłosna zaszczepiona w wątku fantastycznym. Natomiast pan Arkadiusz postanowił nas przenieść w czasy bitwy o Anglię, pokazać powojenne losy pilotów z dywizjonu 303 i to w formie musicalu, co rzadko się zdarza. Bardzo się cieszymy, że będziemy mogli je zrealizować”

– mówił project manager Storytel Original Marcin Zwierzchowski.

„Przeczytałem w życiu tysiące scenariuszy i wiem, że najważniejsze jest jedno proste pytanie, które musi padać po każdej stronie: co będzie dalej? Jeśli my je zadajemy, powtórzy je słuchacz. Jeśli nie? Szkoda czasu. Czytając nagrodzone scenariusze pytałem nieustannie. Dlatego jestem przekonany, że powstaną dzięki nim piękne utwory warte czasu słuchaczy. Mojego były warte na pewno”

– podkreślił dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.

Autorzy wszystkich finałowych prac będą mogli skorzystać z konsultacji scenariuszowych w Szkole Wajdy.

Ideą SCRIPT PRO jest wspieranie scenarzystów na początku kariery. Konkurs jest przeznaczony dla debiutantów oraz autorów, którzy mają w swoim dorobku nie więcej niż dwa zrealizowane scenariusze pełnometrażowego filmu fabularnego. W nowej kategorii konkursowej – AUDIO – oceniane były oryginalne scenariusze słuchowisk o długości 90 minut i słuchowisk dwuodcinkowych (2 x 45 min).