Wydarzenia festiwalowe w Zamku Książ zostały poprzedzone Konferencją Odkrywców, która od początku lipa odbywa się onlinie. Do tej pory można było posłuchać prelekcji m.in. o epizodach z dziejów Dolnego Śląska w czasie II wojny światowej, złocie wywiezionym z Wrocławia przed II wojny światowej czy średniowiecznych zamkach. Konferencja została przegotowana przez dziennikarkę i autorkę książek popularnonaukowych o historii Dolnego Śląska Joannę Lamparską, które jest też pomysłodawczynią Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic.

Festiwal odbędzie się w weekend 8-9 sierpnia, a jego hasłem przewodnim będą „Sekrety Zamku Książ”.

Specjalnie na ten weekend pokażemy "Nieznany Zamek Książ". Będzie to nowa, dzienna, limitowana trasa zwiedzania, uwzględniająca niedostępne na co dzień przestrzenie, m.in. IV i V piętro, gdzie będzie można poznać zupełnie niezwykłe i nieznane historie

– powiedziała Anna Żabska, prezes Zamku Książ w Wałbrzychu.

Odbędzie się również nocne zwiedzanie zamku pod hasłem „Zamek kata” oraz wernisaż wystawy „Zamek Książ w technikolorze”. Ekspozycja przedstawia wcześniej niepublikowane fotografie wnętrz zamku z początku XX wieku, które poddane zostały procesowi koloryzacji.

W ramach festiwalu odbędzie się też szereg spotkań z ekspertami na żywo i online, którzy opowiedzą o historii i tajemnicach wałbrzyskiego zamku. W ramach Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic będzie można również spróbować regionalnej kuchni. Odbędzie się m.in. kolacja degustacyjna inspirowana menu szefa książęcej kuchni Louisa Hardouina.

Ze względu na reżim sanitarny i obostrzenia związane z pandemią liczba miejsc na wszystkie wydarzenia jest ograniczona i wymaga wcześniejszego zakupu biletów przez Internet – podali organizatorzy festiwalu.