Samoloty wybudowane w francuskich zakładach Dassault Aviation, zanim trafiły do bazy IAF w Ambali, przeszły międzylądowanie w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Myśliwce te wejdą w skład 17. Eskadry Sił Powietrznych Indii. Gotowość operacyjną uzyskać mają w ciągu najbliższych kilku tygodni. Piloci oraz obsługa samolotów przeszli wszechstronne szkolenie, obejmujące m.in. obsługę zaawansowanych systemu uzbrojenia, które są już w pełni operacyjne. Warto jednak zauważyć, że m.in. z powodu pandemii koronawirusa myśliwce zostały dostarczone z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Ostatnie egzemplarze mają zostać przekazane do IAF do końca 2021 roku.

Dostawy samolotów Dassault Rafale realizowane są w ramach umowy z września 2016 r. między Indiami a Francją. Kontrakt o wartości 7,87 mld euro zakłada sprzedaż 36 myśliwców wielozadaniowych wraz z pakietem uzbrojenia.

Dassault Rafale to dwusilnikowy samolot myśliwski o maksymalnym zasięgu 3700 km, który jest w stanie operować na pułapie powyżej 15 km. i osiąga prędkość maksymalną w granicach 1900 km/h. Myśliwiec wyposażony jest w działko GIAT 30 oraz w 14 węzłów uzbrojenia, pod które może podczepić bomby i pociski o wadze do 9,5 tony.

Indyjskie Siły Powietrzne na wyposażeniu mają m.in. myśliwce Mirage 2000, LCA Tejas, MiG-27 oraz MiG-29 a także Su-30 oraz myśliwsko-bombowe Jaguary.