Koronawirus nie oszczędził polskich przedsiębiorców - wielu z nich mierzy się ze spadkami przychodów czy opóźnieniami w płatnościach od kontrahentów lub klientów. Są jednak firmy, które mimo trudnej sytuacji i niepewnej przyszłości, nie zwalniają tempa i nie rezygnują ze swoich planów, także tych inwestycyjnych.

Z Barometru COVID-19 zrealizowanego przez EFL pod koniec maja br. wynika, że 1 na 7 przedsiębiorstw planuje inwestycje w środki trwałe. 81 proc. z nich zamierza kupić maszyny i urządzenia, 44 proc. samochody ciężarowe, 39 proc. samochody dostawcze, a 35 proc. auta osobowe. Eksperci EFL i Carefleet zwracają uwagę, że w obecnej sytuacji więcej firm niż dotychczas stoi przed dylematem - kupić nowy sprzęt czy poszukać oszczędności i nabyć używany?

Perspektywa nabycia sprzętu na rynku wtórnym jest bardzo kusząca, szczególnie teraz, kiedy budżety inwestycyjne polskich przedsiębiorców zdecydowanie się skurczyły. Przed finalną decyzją istotne jest określenie parametrów ważnych z punktu widzenia nabywcy. W pierwszej kolejności pod lupę warto wziąć dostawcę towaru. Z pewnością wiarygodnym partnerem będzie firma leasingowa, która sprzedaje sprzęt tuż po zakończonych kontraktach. (…)Z pewnością pozwoli to uniknąć zaskoczenia faktycznym stanem technicznym i przykrych niespodzianek wymagających kolejnych inwestycji już po zakupie

zwraca uwagę Krzysztof Maszczyk, zastępca dyrektora departamentu kredytów trudnych w EFL.

I dodaje, że każdy sprzęt poleasingowy można wziąć nie tylko za gotówkę, ale i w leasing. Ten drugi sposób to kolejny krok w stronę zrównoważenia firmowego budżetu.

Sprzęt poleasingowy to nie tylko używane samochody osobowe. Lista jest zdecydowanie dłuższa. W przypadku pojazdów na rynku dostępne są właściwie ich wszystkie rodzaje – ciągniki siodłowe, naczepy i przyczepy, samochody dostawcze czy motocykle.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się maszyny i urządzenia. Są to między innymi maszyny do obróbki, sprzęt budowlany, maszyny rolnicze i leśne, sprzęt gastronomiczny i piekarniczy, wózki widłowe czy meble i wyposażenie biur. Firmy mogą także zaopatrzyć się w używany sprzęt IT, zarówno w komputery jak i drukarki, kserokopiarki, urządzenia wielofunkcyjne.

Analiza sprzedaży towarów poleasingowych wykonana przez EFL wskazuje, że mimo pandemii jest pewna grupa towarów, które nawet pomimo kryzysu chętnie kupują przedsiębiorcy. Należą do nich maszyny budowlane takie jak maszyny do prac drogowych, ziemnych, koparki , ładowarki, samochodowe urządzenia diagnostyczne oraz rolnicze w tym między innymi ciągniki, kombajny , przyczepy, ładowarki itp.

Co istotne, sprzęt poleasingowy jest zazwyczaj młodszy niż ten oferowany u dostawców sprzętu używanego. Towary mają udokumentowany przebieg pracy i opisany stan techniczny. Poddawane były systematycznym przeglądom, a ich naprawy prowadzone były przez renomowane i autoryzowane serwisy.Artykuł pochodzi ze strony filarybiznesu.pl