KFestiwal - z uwagi na epidemię – odbędzie się on-line. „O tym, kto w tym roku będzie zdobywcą Złotych Żywieckich Serc, dowiemy się 2 sierpnia o godz. 18-ej podczas wirtualnego koncertu laureatów” – podała przedstawicielka organizatorów z Ośrodka Kultury Katarzyna Dąbek.

Dyrektor programowo-artystyczna Tygodnia Magdalena Koim zaznaczyła, że – pomimo epidemii – organizatorzy chcieli stworzyć choćby namiastkę festiwalu.

„Ogromna ilość zgłoszeń, pięknie nagranych, niejednokrotnie w górskiej scenerii, pokazała nam, jak bardzo potrzebne są takie konkursy. Wykonawcy pragną dzielić się pasją, grać i śpiewać góralskie nuty. To dla nich ogromna wartość. Widać to wyraźnie teraz, w czasie pandemii, kiedy próby zostały zawieszone. Zdecydowaliśmy się zorganizować konkurs on-line. Zainteresowanie, jakie wzbudził, pokazuje nam, że warto było to zrobić”

– powiedziała Koim.

Jak dodała, w nietradycyjnej, internetowej formule konkursu wzięły udział m.in. osoby, które były przekonane, że już to się nie uda. „Wśród nich znalazły się 75-letnie bliźniaczki Józefa i Zofia Sordyl. Te niezwykle utalentowane siostry to wielokrotne laureatki Złotych Żywieckich Serc, uhonorowane też Nagrodą im. Oskara Kolberga. Śpiewają od dzieciństwa archaicznym, białym głosem i gwarą góralską. Pieśni uczyły się od swojej mamy” – powiedziała Magdalena Koim.

W 51. Festiwalu Folkloru Górali Polskich on-line weźmie udział ponad 20 kapel, 60 grup śpiewaczych oraz instrumentaliści i śpiewacy ludowi. Dąbek poinformowała, że to łącznie ponad 600 uczestników, głównie z województw śląskiego i małopolskiego.

Katarzyna Dąbek podała, że nadesłane materiały oceni komisja jurorska, która zwróci uwagę przede wszystkim na zgodność z najważniejszymi cechami muzyki danego regionu.

„Podczas koncertu laureatów, który zostanie wyemitowany na stronach internetowych tkb.art.pl, facebooku i youtube, usłyszymy grę na wielu unikatowych instrumentach ludowych, również pasterskich, takich jak żywieckie i zakopiańskie dudy, trombity, skrzypce, fujarki, okaryny. Będzie to wydarzenie warte uwagi wszystkich, którzy cenią sobie brzmienie autentycznej, dawnej muzyki ludowej”

– zapewniła Dąbek.

Tydzień Kultury Beskidzkiej nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja odbyła się w 1964 r. w Wiśle i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego, wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta: Żywiec, Maków Podhalański, Szczyrk i Oświęcim. Wydarzenia Tygodnia uzupełniają imprezy towarzyszące: Festyn Istebniański, Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach i Gorolskie Święto w Jabłonkowie na Zaolziu. Cykliczną imprezą są Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. W koncertach uczestniczy rokrocznie blisko 100 zespołów, ok. 4 tys. wykonawców.

W tym roku podczas Tygodnia, od 25 lipca do 2 sierpnia o godz. 18-ej, premierowy program zaprezentuje kolejna estrada: Wisła, Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański, Oświęcim oraz Ujsoły, Jabłonków i Istebna. Dwie godziny później organizatorzy zapraszają do internetu na cykl koncertów z trzech ostatnich lat.