Już ponad 5 mld zł w #TarczaAntykryzysowa dla ludzi kultury! To tyle ile wynosi roczny budżet ministerstwa!"

- napisał na Twitterze Gliński.

Dodał też, że Rafał Trzaskowski rozpoczął urzędowanie w Warszawie "od zgłoszenia projektu budżetu obcinającego wydatki miasta na kulturę o 50 mln zł".

Co za hipokryzja!

- ocenił Piotr Gliński.

Słowa ministra kultury dotyczą wtorkowego wpisu w mediach społecznościowych kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego, według którego przez "kolejne miesiące kultura jest zamrożona i eventy praktycznie się nie odbywają".

To nawet kilkaset tysięcy ludzi, którzy zostali bez pracy. I wciąż nie ma ustawy o statusie artysty, pomocy dla sektora kreatywnego, teatrów, festiwali. Najwyższy czas to zmienić!

- czytamy we wpisie Trzaskowskiego.

Gliński zaapelował: "proszę nie kłamać"!

 I dodał:


Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało we wtorek na swojej stronie internetowej, że "niezwłocznie po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego i ograniczeń w działalności instytucji kultury MKiDN przystąpiło do pracy nad rozwiązaniami rekompensującymi straty związane z zawieszeniem działalności w tym sektorze". "Całkowita wartość wielowymiarowego wsparcia państwa dla kultury w Polsce jest szacowana na ponad 5 mld zł" - podał resort.

MKiDN wymieniło także najważniejsze działania i narzędzia wsparcia dla sektora kultury, w tym np. świadczenia dla osób na umowach cywilnoprawnych, działania dla instytucji kultury, utworzenie specjalnego programu "Kultura w sieci" czy zwiększenie pomocy socjalnej MKiDN.