Nielegalne automaty zostały odkryte podczas kontroli jednego z lokali w Dębicy.

Chabowska podkreśliła, że przeprowadzone tzw. eksperymenty gry potwierdziły hazardowy charakter kontrolowanych urządzeń. "Podczas przeszukania lokalu funkcjonariusze ujawnili, oprócz sześciu automatów, także gotówkę w wysokości 3 tysięcy złotych" - dodała.

Funkcjonariusze KAS na Podkarpaciu zatrzymali od początku roku 130 urządzeń do gier działających niezgodnie z ustawą o grach hazardowych.

Chabowska przypomniała, że osobom odpowiedzialnym za urządzanie i prowadzenie nielegalnych gier hazardowych grozi wysoka kara grzywny albo kara pozbawienia wolności do trzech lat, albo obie te kary łącznie.

Niezależnie od powyższego organizatorowi nielegalnych gier, ale także właścicielowi lokalu grozi kara administracyjna – jej wysokość wynosi sto tysięcy złotych od każdego nielegalnego automatu

– zaznaczyła rzeczniczka.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o grach hazardowych, od 1 kwietnia 2017 r. podmioty prywatne nie mogą urządzać gier na automatach poza kasynami. Przepisy dopuszczają możliwość urządzania gier na automatach w salonach, ale ich wyłącznym organizatorem jest jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, wykonująca monopol państwa w tym zakresie.