Mimo wielu ograniczeń krakowskie muzea kontynuują swoją misję. Każde z nich, w miarę swoich możliwości i posiadanych zasobów, stara się utrzymywać kontakt z publicznością poprzez swoje strony internetowe oraz media społecznościowe. W ten sposób, na niespotykaną do tej pory skalę, muzea są nadal 'otwarte', udostępniając swoje zbiory on-line, organizując wirtualne oprowadzania po zamkniętych dla zwiedzających galeriach i wystawach, przygotowując specjalne zajęcia edukacyjne czy wykłady"

– napisali w komunikacie dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Miasta Krakowa Katarzyna Olesiak i dyrektor Muzeum Fotografii w Krakowie, przewodniczący Stałej Konferencji Muzeów Krakowskich Marek Świca.

Jak podkreślili "muzea i muzealnicy chcą być i są blisko ludzi, każdego dnia udowadniając, że nawet w +czasach zarazy+ jest to możliwe".

Tak jak wszyscy czekamy na moment, w którym będziemy znowu mogli wyjść na ulicę, wrócić do normalnej pracy, kiedy ponownie otworzymy drzwi do nie tylko krakowskich muzeów"

– dodali.

Noc Muzeów w Krakowie odbywa się od wielu lat o dobę wcześniej niż w innych polskich miastach. Niektóre z nich już zdecydowały o przeniesieniu tego wydarzenia – rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Warszawy kilka dni temu poinformowała, że w zostało ono przełożone na drugą połowę września, a dokładna data będzie znana później.