Burmistrz Mikula napisał na profilu władz samorządowych na Facebooku, że podczas epidemii koronawirusa środki dezynfekujące na bazie alkoholu stały się artykułem deficytowym, ale jeśli mieszkańcy podarują samorządowi część wyprodukowanej domowym sposobem palinki, będzie można wydestylować z niej 70-procentowy spirytus i po dodaniu innych substancji uzyskać płyn dezynfekujący.

Zależnie od ilości oprócz instytucji samorządowych będziemy się starali obdzielić nim także sklepy i inne uczęszczane miejsca.
- zadeklarował.

Mikula w rozmowie z portalem Index.hu przyznał, że nawet po dodaniu lawendy substancja będzie zalatywać palinką, ale „lepszy zapach palinki niż koronawirus”.

Zapobiegliwy burmistrz wystosował w ostatnich dniach jeszcze jeden zaskakujący apel: poprosił mieszkańców o zwracanie niebieskich fartuchów, które noszono podczas lokalnego festiwalu świniobicia. Okazało się, że także to wezwanie ma związek z koronawirusem: jeśli zostanie wprowadzony zakaz wychodzenia z domów, będą je nosić pracownicy samorządu, by można było od razu stwierdzić, komu nie wolno być na ulicy. Będą je także mieć na sobie osoby donoszące starszym ludziom żywność, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko, że seniorzy padną ofiarą oszustów.

Na Węgrzech stwierdzono dotąd 187 przypadków zarażenia koronawirusem. Dziewięć osób zmarło, a 21 uznano za wyleczone.