W drugim dniu wizyty w Berlinie premier Mateusz Morawiecki spotkał się z kanclerz Merkel na śniadaniu roboczym. Tematami spotkania były bieżące wyzwania polityki europejskiej, przyszłość Unii, a także polityka klimatyczna i nowy budżet UE.

Poruszono najistotniejsze kwestie dotyczące stosunków dwustronnych, w tym aktualne problemy i postulaty środowisk polonijnych w Niemczech.

Szef polskiego rządu wraz z małżonką odwiedził następnie były obóz koncentracyjny w Sachsenhausen, gdzie przywitał go premier Brandenburgii Dietmar Woidke, pełniący jednocześnie funkcję koordynatora rządu RFN ds. niemiecko-polskiej współpracy społecznej i przygranicznej oraz dyrektor fundacji Brandenburskie Miejsca Pamięci Axel Drecoll.

Mateusz Morawiecki złożył wiązankę przy tablicy poświęconej pamięci 183 profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych wyższych uczelni Krakowa, którzy w listopadzie 1939 r. zostali aresztowani i wywiezieni do obozu w Sachsenhausen w ramach tzw. Sonderaktion Krakau.

Premier złożył też wiązankę pod tablicą upamiętniającą dziesiątki tysięcy Polaków, polskich Żydów i obywateli polskich innego pochodzenia, członków mniejszości polskiej w Niemczech zamęczonych w Sachsenhausen w latach 1936-1945.

Mateusz Morawiecki złożył też kwiaty i zapalił znicz przed miejscem straceń, a także złożył wieniec w asyście wojskowej pod Pomnikiem Ofiar Obozu Krematorium w Bloku "Z".

W Bloku "Z" szef polskiego rządu dokonał wpisu do księgi pamiątkowej.

Premier zwiedził także celę gen. Grota Roweckiego.

Podczas przejazdu do obozu w Sachsenhausen premier Morawiecki zatrzymał się w miejscu, gdzie trwa budowa nowej polskiej ambasady przy ulicy Unter den Linden w Berlinie i wraz z małżonką oglądał znajdującą się tam wystawę poświęconą Solidarności Walczącej zatytułowaną "Zanim upadł mur berliński".

Nowa polska ambasada będzie miała swoją siedzibę w bardzo prestiżowym miejscu i jak szacuje ambasador RP w Republice Federalnej Niemiec Andrzej Przyłębski, przeprowadzka do nowego obiektu powinna nastąpić w drugim kwartale 2022 r.

Wczoraj premier Morawiecki zwiedził Miejsce Pamięci i Edukacji - Dom Konferencji w Wannsee i Instytut Pileckiego w Berlinie.

Również wczoraj szef rządu wziął udział w uroczystym koncercie w operze berlińskiej z okazji obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz, następnie wraz z małżonką uczestniczył w kolacji z udziałem Angeli Merkel.