Mi-8AMTSz-WN2 powstał w oparciu o istniejącą konstrukcję śmigłowca szturmowo-transportowego Mi-8AMTSz-WN, który jest wykorzystywany przez Wojska Specjalnego Przeznaczenia Federacji Rosyjskiej (Specnaz). W ubiegłym roku Russian Helicopters otrzymał kontrakt na modyfikację obecnie eksploatowanych przez Specnaz 10 śmigłowców Mi-8AMTSz-WN do najnowszego wariantu. Próby śmigłowców mają rozpocząć się w trzecim kwartale tego roku. Dostawy planowane są w latach 2020-2021.

Zwiększyliśmy zdolności AMTSz-WN związane m.in. z wykrywaniem i identyfikacją celów poprzez zamontowanie dodatkowego sprzętu

– oznajmił prezes Russia Helicopters, Andriej Boginski.

Śmigłowiec ten został wyposażony w mocniejsze silniki, nową awionikę oraz pokładowy system obrony. Kokpit chroniony jest przez stop tytanowy. Podłoga oraz boki przedziału transportowo-desantowego chronione są przez płyty z kewlaru. Na uzbrojenie śmigłowca składają się m.in. pociski przeciwpancerne 9K114 Szturm i 9M120 Ataka, niekierowane rakiety S-8 a także pociski powietrze-powietrze 9K333 Wierbaw  i cztery karabiny maszynowe kal. 12.7 mm.