52-letni Czernik od czerwca 2019 – po wygaśnięciu kadencji poprzedniego prezesa Bartosza Sarnowskiego - tworzył wraz Małgorzatą Miller-Gogolińską dwuosobowy zarząd. Nowy prezes w przeszłości pisał przez 25 lat m.in. o Górniku dla „Sportu”. Był w tej gazecie szefem działu piłkarskiego, zastępcą redaktora naczelnego i członkiem zarządu spółki wydającej gazetę.

W 2017 roku został kierownikiem działu sportu Muzeum Miejskiego w Zabrzu i rozpoczął współpracę z Górnikiem.

„Z Zabrzem i Górnikiem związane jest całe życie moje i rodziny. Od dziadków, przez rodziców, żonę i moje dzieci. Przez dekady miałem zaszczyt poznać dziesiątki, jeżeli nie setki wspaniałych piłkarzy, trenerów, działaczy i kibiców tworzących wielką historię i rodzinę Górnika, z wieloma mam regularny kontakt, często łączą nas koleżeńskie i przyjacielskie relacje. Dziś dziękuję im wszystkim za wsparcie, dobre słowo i zaufanie”

– powiedział Czernik, cytowany w klubowym komunikacie.

Podkreślił, że należący do samorządu miejskiego Górnik jest stabilny finansowo.

„Naszym zadaniem jest, by podnieść klub na jeszcze wyższy poziom sportowy i organizacyjny. Sprawić, że ludzie Górnika będą dumni i spełnieni, a pozostali będą mówić o nas z szacunkiem”

– podsumował Czernik, który wielokrotnie podczas klubowych uroczystości imponował wiedzą o historii 14-krotnego mistrza Polski.

Prowadzony przez trenera Marcina Brosza zespół zajmuje po 20 kolejkach 12. miejsce w tabeli ekstraklasy. Piłkarze w styczniu przygotowywali się do wiosennych meczów na zgrupowaniu w cypryjskiej Ayia Napie.