Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Światowego Forum Holokaustu na czele z Mosze Kantorem we współpracy z Jad Waszem pod patronatem prezydenta Izraela Reuwena Riwlina, w ramach obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau oraz Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W programie przewidziano przemówienia m.in. prezydenta Rosji Władimira Putina, wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a, prezydenta Francji Emmanuela Macrona, brytyjskiego następcy tronu księcia Karola i prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera.

Zgodnie z wcześniejszą deklaracją prezydent RP Andrzej Duda nie uczestniczy w Forum w związku z trwającym sporem historycznym na linii Warszawa-Moskwa, nieudzieleniem mu głosu na Forum i udzieleniem go Putinowi. Polskę reprezentuje ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski.

W prezentowanym zgromadzonym na Światowym Forum Holokaustu okolicznościowym filmie, wśród nagrań mających służyć za przykłady antysemityzmu pokazano m.in. polskie flagi.

Z kolei w części poświęconej historycznemu aspektowi Forum nie zabrakło również ujęć z udziałem Alseksandra Kwaśniewskiego i Władimira Putina.