W Jad Waszem w Jerozolimie odbywa się dziś Światowe Forum Holokaustu z okazji 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W Jerozolimie nie ma prezydenta Andrzeja Dudy, który swą decyzję o odmowie udziału w Forum uzasadniał faktem, iż jego organizatorzy nie przewidzieli możliwości zabrania głosu przez polskiego prezydenta podczas tej uroczystości. Jak informowaliśmy jako pierwsi na łamach portalu niezalzna.pl, na wydarzeniu stronę polską reprezentować będzie ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski.

Lider PO Grzegorz Schetyna zgodził się, że w takiej sytuacji Andrzej Duda nie powinien był jechać do Izraela, jednak nie spodobało mu się to, że do Jerozolimy nie udał się szef MSZ.

Natomiast uważam, że Polska powinna być tam reprezentowana w Jad Waszem, w Jerozolimie. Będzie tam prezydent Putin, prezydent Macron, będzie prezydent Steinmeier. Chodzi mi o polski głos.
- podkreślił szef Platformy na antenie RMF FM.

Według niego na Forum powinien był pojechać minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Schetyna spodziewa się, iż w czwartek nastąpi „kontynuacja ataków, które prowadzi propaganda rosyjska, prezydent Putin”. Jego zdaniem gdyby szef MSZ był obecny w Jad Waszem mógłby odpowiedzieć na słowa rosyjskiego prezydenta.