Wiceminister podkreślił, że była to pierwsza od 15 lat wizyta polskiego premiera w Japonii i - jak ocenił - "widać było, że jest bardzo oczekiwana zarówno od strony politycznej, jak i gospodarczej".

Rozmowy z premierem (Shinzo) Abe trwały ponad trzy godziny, najpierw w formacie kilkunastoosobowych oficjalnych delegacji, a następnie w czasie bardzo uroczystej kolacji w przedwojennej rezydencji premiera Japonii wyprawionej przez niego na cześć premiera Polski. W kolacji wzięło udział ok. 100 osób - obok delegacji oficjalnej także przedstawiciele polskiego i japońskiego biznesu, ludzie kultury i nauki; taki ceremoniał nie zdarza się przy zwykłych wizytach międzynarodowych

- powiedział Jabłoński.

Wiceszef MSZ ocenił również, że wizyta premiera w Tokio cieszyła się także "ogromnym zainteresowaniem ze strony biznesu".

We wtorek szef polskiego rządu wziął udział w trzech sesjach rozmów z przedsiębiorcami japońskimi i polskimi, które zostały zorganizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. W rozmowach, które dotyczyły inwestycji, współpracy w dziedzinie energetyki i infrastruktury wzięło udział kilkuset przedstawicieli japońskich firm, które są obecne na polskim rynku lub zamierzają na nim inwestować. Po zakończeniu sesji rozmów premier Mateusz Morawiecki wyraził przekonanie, że rząd przyciągnie do Polski japońskie inwestycje rzędu 5-7 mld zł.

Pojawiająca się kwota 5-7 mld zł jako wartość potencjalnych inwestycji jest naprawdę realna. Nawiązaliśmy mnóstwo kontaktów i w najbliższych tygodniach będziemy kontynuować rozmowy z najbardziej zainteresowanymi firmami

- powiedział wiceminister Jabłoński.

W poniedziałek natomiast premier Morawiecki wygłosił wykład w Nippon Keidanren, czyli największej organizacji biznesowej w Japonii zrzeszającej kadry zarządzające największych przedsiębiorstw, a zarazem największej grupie lobbingowej w kraju.

Zdaniem wiceszefa MSZ wykład spotkał się z pozytywnym odbiorem. "Uczestnicy wykładu mieli mnóstwo pytań o sytuację ekonomiczną Polski i Europy oraz o możliwość współpracy gospodarczej, głównie w dziedzinach nowych technologii, infrastruktury, czy energetyki (zwłaszcza atomowej i wodorowej)" - relacjonował Jabłoński.

We wtorek zakończyła się dwudniowa wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Japonii. Szef polskiego rządu rozpoczął swoją wizytę od wykładu wygłoszonego w Nippon Keidanren, a następnie spotkał się w ambasadzie Polski z przedstawicielami Polonii oraz japońskimi przedstawicielami świata kultury, nauki i biznesu. W trakcie uroczystości w ambasadzie w imieniu prezydenta ambasador Polski w Japonii Paweł Milewski wręczył Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Tokimasie Sekiguchiemu, tłumaczowi literatury polskiej i popularyzatorowi kultury i języka polskiego w Japonii.

Wtorkową wizytę premiera w Tokio zdominowały rozmowy z przedsiębiorcami, czyli trzy sesje zorganizowane przez PAIH.

Po spotkaniu z przedsiębiorcami premier spotkał się z parą książęcą Akishino. Książe Akishino, młodszy brat cesarza Naruhito, to następca tronu, syn cesarza Akihito i cesarzowej Michiko. Szef rządu spotkał się także z premierem Japonii oraz wziął udział w oficjalnym obiedzie wydawanym przez szefa japońskiego rządu.

Premierowi w wizycie towarzyszyli również m.in. minister klimatu Michał Kurtyka, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała oraz przedstawiciele polskich przedsiębiorstw.