Remont zabytkowej willi jest pierwszym etapem tworzenia - w oparciu o bielską wytwórnię - interaktywnego Centrum Bajki i Animacji. Drugi obejmie budowę, tuż obok Studia, nowego gmachu. W nim znajdzie się zasadnicza część Centrum, która będzie połączona z zabytkową willą.

Dalsza część inwestycji finansowana będzie w większości w ramach tzw. funduszy norweskich. SFR będzie zabiegało o dofinansowanie w wysokości ok. 20 mln zł. 

Wicepremier prof. Piotr Gliński, który w maju ub.r. odwiedził bielską wytwórnię, zapowiedział, że do inwestycji dołoży się budżet centralny. Również przewodniczący Rady Miejskiej w Bielsku-Białej Janusz Okrzesik zadeklarował wówczas pieniądze. Samorząd przekaże na budowę 2 mln zł.

Centrum ma być połączeniem interaktywnego i nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki. Tworzone będzie w oparciu o dorobek Studia Filmów Rysunkowych, w którym powstały m.in. animowane seriale z Bolkiem i Lolkiem oraz psem Reksiem.

W willi Rotha znajdzie się miejsce dla fragmentu przygotowanej ekspozycji Centrum. Przede wszystkim jednak odbywała się będzie tam w dalszym ciągu produkcja filmów. 

Willa Juliusza Rotha powstała w 1888 r. Od początku lat 50. XX w. budynek jest siedzibą bielskiej wytwórni. Tu powstawały najsłynniejsze produkcje.