Jak podawały wcześniej media, w drodze na Światowe Forum Holokaustu w Jad Waszem w Jerozolimie, przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi zatrzyma się w Polsce, gdzie w towarzystwie marszałek Sejmu Elżbiety Witek i marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego odwiedzi teren byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Wicedyrektor CIS poinformowała, że po uroczystościach w Auschwitz marszałek Senatu będzie rozmawiał z Pelosi. Tematy rozmowy nie są jednak znane.

Około 30 przywódców z całego świata potwierdziło swój udział w piątym Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie 23 stycznia 2020 r. z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Wydarzenie zatytułowane „Pamiętając o Holokauście, walcząc z antysemityzmem” organizowane jest przez Fundację Światowego Forum Holokaustu, we współpracy z Instytutem Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem i pod patronatem prezydenta Izraela.

W Światowym Forum Holokaustu nie weźmie udziału prezydent Andrzej Duda. Decyzję tę uzasadniał faktem, iż organizatorzy Forum nie przewidzieli możliwości zabrania głosu przez polskiego prezydenta podczas uroczystości związanej z 75. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau oraz Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Jako pierwsza informację o spotkaniu podała „Gazeta Wyborcza”.