Jak poinformował zespół prasowy śląskiej policji, wpadli oni na trop kilku mieszkańców Dolnego Śląska, którzy zajmowali się takim procederem. Śląscy kryminalni nawiązali więc współpracę z brytyjską policją, a na wniosek polskiej i brytyjskiej prokuratury powstał Wspólny Zespół Dochodzeniowo-Śledczy. Dzięki międzynarodowej współpracy służb zatrzymano łącznie kilkadziesiąt osób, głównie obywateli Polski i Wielkiej Brytanii, w tym czworo mieszkańców Dolnego Śląska.

W sprawie wszczęto śledztwo pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Krakowie.

Na terenie Polski zatrzymano 4 osoby – mieszkańców Dolnego Śląska. To mężczyźni w wieku 42 i 20 lat oraz kobiety w wieku 72 i 41 lat. Podejrzani w Polsce werbowali chętnych do pracy w Wielkiej Brytanii, gdzie z kolei wykorzystywali pokrzywdzone osoby w pracy o charakterze przymusowym oraz w żebractwie, czerpiąc z tego zyski. W śledztwie udokumentowano, że proceder prowadzili przez kilka miesięcy 2016 r. Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na postawienie im prokuratorskich zarzutów handlu ludźmi. Decyzją sądu zatrzymani trafili na 3 miesiące do aresztu. Za handel ludźmi grozi im od 3 do 15 lat więzienia. Czynności w sprawie trwają, a śledczy planują kolejne zatrzymania.

Pozostałe osoby zostały zatrzymane w Wielkiej Brytanii. Zajmuje się nimi brytyjski wymiar sprawiedliwości. Przestępcy, oprócz zmuszania pokrzywdzonych do pracy przymusowej i żebractwa, wyłudzali świadczenia socjalne na terenie Wielkiej Brytanii.