Kilka dni temu media i opinie publiczną obiegły słowa Andrzeja Dudy, który mocno skomentował niedawne działania części sędziów. 

- Tam ten stary układ się bardzo dobrze trzyma, nie chce pozwolić sobie na to, by zabrać im przywileje i władzę nad ludźmi, do której doszli. Ale muszą zrozumieć, że ich praca to także służba dla Rzeczypospolitej i przede wszystkim dla polskich obywateli. I że to nie obywatel jest dla sądu, ale sąd jest dla obywatela. I że sędzia służy ludziom i Rzeczypospolitej

- mówił podczas środowego spotkania z mieszkańcami Nowego Miasta Lubawskiego prezydent.

Tym razem w sieci pojawiło się inne nagranie, na którym prezydent Duda w ostrych słowach wypowiada się o części środowiska sędziowskiego. 

Padły one podczas piątkowego spotkania Andrzeja Dudy z panią Krystyną Barchańską, matką zamordowanego w 1982 roku niespełna 17-letniego Emila Barchańskiego, który był najmłodszą ofiarą stanu wojennego.

Pani Krystyna wspominała słowa prezydenta na temat sędziów, które wypowiedział w środę w Nowym Mieście Lubawskim.

- (...) Ostatnie, bodajże wczorajsze [wystąpienie], kiedy pan mówił prawdę o naszych sędziach (...) w telewizji powtarzają w kółko już dwa dni, w związku z tym mam prawie wbite w pamięć (...) co pan powiedział, jak pan powiedział. Ta szalona pasja, tak się pan wkurzył, tak pan mówił to, co pan myśli, że ja byłam... no, nareszcie ktoś im wygarnął - mówiła Krystyna Barchańska.

Prezydent Duda odpowiedział krótko:

- Poziom zakłamania po prostu tego towarzystwa i jego hipokryzji mnie osłabia.