Wystawa „Władysław Wincze. Wnętrza” jest próbą przybliżenia twórczości jednego z najważniejszych polskich projektantów wnętrz XX w., członka warszawskiej Spółdzielni Artystów „Ład”, założyciela i długoletniego dziekana Wydziału Architektury Wnętrz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu - poinformowała rzeczniczka Muzeum Architektury we Wrocławiu, Marta Czyż.

Zorganizowana przez Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu i wrocławskie Muzeum Architektury wystawa obejmuje szerokie spectrum działalności artysty. Składają się na nią prototypy i projekty mebli, dekoracje i projekty wnętrz, projekty tkanin, rysunki i grafiki.

„To co cechowało Winczego to zamiłowanie do podkreślania i wydobywania często nieoczywistych i ukrytych właściwości projektowanych sprzętów. Wizytówką artysty było także akcentowanie naturalnych walorów dekoracyjnych drewna przy dbałości o zachowanie czytelnej konstrukcji projektowanych mebli” – zwracają uwagę organizatorzy wystawy.

Ekspozycja została podzielona na dwie części odpowiadające ważnym dla twórczości Winczego okresom, wiążącym się z dwoma miastami – Warszawą, do której Wincze trafił jako nastolatek, podjął później studia artystyczne i zaangażował się w pracę twórczą oraz Wrocławiem, do którego artysta przybył trzy lata po wojnie, aby rozpocząć pracę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych.

Wincze pozostawał, jak sam pisał, +zawieszony między miastami+ (…) W jego twórczości pojawiają się na przemian zarówno starannie wykonane, wyszukane meble pokryte fornirowymi okładzinami, przywołujące tradycję przedwojennych warszawskich projektów, lecz także fantazyjnie ukształtowane metalowe rurki oraz gięte sklejki, symbolizujące niejako potencjał nowych czasów i nowych możliwości twórczych.

 – czytamy w zapowiedzi wystawy.

Ważnym elementem wystawy będą także niepublikowane wspomnienia Winczego zebrane w formie rękopisów i maszynopisów, nakreślające etapy kariery artysty i koncepcje projektowe.