Prezydent zwrócił uwagę, że konkurs "Mistrzowie i patrioci", dotyczący wybitnych postaci polskiego sportu, jest nie tylko jednym z wydarzeń obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także wiąże się z okresem wielu innych ważnych dla Polski rocznic, w tym 80-lecia wybuchu II wojny światowej.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z laureatami konkursu „Mistrzowie i patrioci”

Te wielkie rocznice i te bardzo ważne dla Polski wydarzenia czcimy poprzez pokazanie ważnych postaci polskiego sportu. Polskiego sportu, który stał się niezwykle ważnym elementem kształtowania się odrodzonego polskiego państwa

- powiedział prezydent. Przypomniał, że sport w II Rzeczypospolitej, także poprzez powstawanie licznych sportowych organizacji młodzieżowych, umacniał nowoczesny charakter młodego państwa polskiego.

Kultura fizyczna stała się niezwykle popularna i ten sport coraz bardziej zorganizowany, coraz bardziej międzynarodowy. Był również i tym, co wciągało polską młodzież, co wciągało ludzi, którzy czuli się dynamiczni i mieli w sobie energię. To byli zarazem ci, którzy chcieli wolnej Polski, którzy chcieli powrotu na mapy Europy i świata, którzy chcieli mówić po polsku i u nas żyć w swoim kraju (...) i dla naszych barw narodowych i orła białego zdobywać olimpijskie medale i rozsławiać nasz naród

- dodał Duda wspominając przy tym m.in. Halinę Konopacką - pierwszą w dziejach Polski zdobywczynię złotego medalu olimpijskiego.

Zwrócił także uwagę na tragiczne postacie, takie jak Janusz Kusociński i Helena Marusarzówna, które "zginęły w czasie II wojny światowej, oddały swoje życie za Polskę".

Bardzo często tak jak Kusociński dlatego że nie chcieli reprezentować innych barw. Uważali, że są Polakami, że są polskimi sportowcami i dla nikogo innego startować nie będą. I żadnemu innemu krajowi, a zwłaszcza krajowi, który zniszczył ich państwo nie będą służyli, nie będą dla niego osiągali sportowych sukcesów.

To właśnie o nich wszystkich jest ten konkurs. Ogromnie wam dziękuję za to, że analizowaliście ich sylwetki, ich postawy. Te postawy takie właśnie niezwykle polskie. "Mistrzowie i patrioci", czyli wtedy kiedy walczyli byli patriotami, bo walczyli dla Polski, po to, żeby usłyszeć tego Mazurka Dąbrowskiego, po to, żeby zobaczyć łopoczącą na wietrze na najwyższym maszcie polską flagę. Ale potem także i walczyli jako patrioci by ta Polska wróciła na mapę, by tą polską flagą można było się posługiwać, byśmy żyli w wolnym państwie. I w tej walce niektórzy z nich oddali życie. I ogromnie wam dziękuję, że przyczyniacie się do pogłębiania tej świadomości o naszych mistrzach, pokazywania ich także jako przykład dla waszego pokolenia, dla mojego pokolenia i innych

- dodał Andrzej Duda.

Konkurs dla uczniów "Mistrzowie i patrioci" organizowany przez Fundację Instytut Łukasiewicza ma na celu upowszechnienie wiedzy o wybitnych postaciach polskiego sportu zaangażowanych w kluczowe momenty narodowej historii. Wzięło w nim udział ponad 1,2 tys. prac z kilkuset szkół w całym kraju. Wyłoniono 65 najlepszych prac konkursowych, których autorzy otrzymali nagrody oraz wyróżnienia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia wręczone podczas wtorkowej uroczystości.

Konkurs został objęty patronatem narodowym prezydenta w Stulecie Odzyskania Niepodległości.