Dziś w radiowych "Sygnałach Dnia" gościem Katarzyny Gójskiej była posłanka Koalicji Obywatelskiej, Monika Rosa. Parlamentarzystka opozycja dość śmiało krytykowała aktywność zagraniczną prezydenta Andrzeja Dudy. 

- To bardzo słaby prezydent, ubezwłasnowolniony przez polski rząd, przez Jarosława Kaczyńskiego. Polska polityka zagraniczna jest polityką skierowaną w dół - mówiła Rosa, jednak chwilę później rozpoczęła się dość nieoczekiwana wymiana zdań.

- A ostatni szczyt NATO? Mówmy o konkretach - zapytała Katarzyna Gójska. - Jak pani ocenia ostatni szczyt NATO? - dodała.

- Jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski, to jest to przede wszystkim obecność w Unii Europejskiej oraz w strukturach NATO - zaczęła mówić posłanka.

- Jak pani ocenia efekty ostatniego szczytu NATO? - dopytywała prowadząca.

- Co konkretnie? Chodzi pani o stanowisko prezydenta Dudy na szczycie NATO?
- Zapadła bardzo ważna decyzja dotycząca Polski i naszego regionu. Jak pani ocenia aktywność pana prezydenta w tej sprawie? Zna pani ten efekt?
- Ja akurat aktywność pana prezydenta w zakresie polityki zagranicznej...
- Zna pani efekt tego szczytu, bo może pani coś umknęło?
- Może mi umknęło, słucham.
- Ja się pani pytam, czy zna pani efekt tego szczytu
- Proszę o podpowiedź
- Pani chciałaby się ode mnie dowiedzieć, bo nie za bardzo rozumiem?
- Gdybym pani powiedziała, o co mnie pani konkretnie pyta, to bym powiedziała
- Chodzi o efekty ostatniego szczytu NATO, który odbył się w Wielkiej Brytanii dotyczący Polski. Czy pani zna te efekty, czy pani ich nie zna?
- Nie wiem, o które pani efekty pyta, czy chodzi o kwestię dotyczącą Turcji?
- Chodzi o kwestię dotyczącą Polski. Pan prezydent interesów Turcji nie reprezentował na szczycie NATO. Czy pani zna chociaż jeden efekt dotyczący Polski?
- Kwestie obronne Polski?
- NATO dotyczy generalnie spraw obrony, a nie spraw rolnych. Zna pani czy nie?
- Proszę powiedzieć, będziemy mogły o tym dyskutować.
- Ja się pytam, czy pani wie, pani jest politykiem, wypowiada się pani na tematy międzynarodowe, na tematy bezpieczeństwa i nie jest pani w stanie powiedzieć, czym się zakończył szczyt NATO, teraz sprzed kilku dni? To jak pani chce oceniać pana prezydenta, efekty jego pracy, skoro pani nie wie, co się wydarzyło?
- Ponieważ widzę...
- Widzę, że z efektami szczytu NATO w Londynie musi się pani zapoznać.
- Oczywiście, że się zapoznam.
- Gorąco zachęcam.

Powyższy fragment od ok. 8:00: