Populacja Finlandii wynosi około 5 500 000 mieszkańców, przy czym gęstość zaludnienia wynosi 18 mieszkańców na km2 , co stanowi najniższą wartość w UE. 

W Finlandii jest więcej saun niż samochodów. Sauna fińska jest kluczowym elementem dziedzictwa kulturowego kraju, z ponad 2 milionami saun w Finlandii to około jedną sauną na gospodarstwo domowe.

W Finlandii i okolicach znajduje się dokładnie 179 584 wysp, co jest światowym rekordem. W granicach Finlandii znajduje się 187 888 jezior. To również jest rekord świata. Saimaa, największe jezioro w Finlandii, jest czwartym co do wielkości jeziorem w Europie. 

Erozja lodowcowa spowodowana erą lodowcową spowodowała, że krajobraz fiński był przeważnie płaski, z niewieloma wzgórzami lub górami.

Jedna z najbardziej zagrożonych populacji fok na świecie zamieszkuje jedno z fińskich jezior (jezioro Saimma). Szacuje się, że pozostanie jedynie około 320 osobników fok obrączkowanych w Saimaa.

U południowo-zachodniego wybrzeża znajdują się wyspy Âland, zamieszkałe przez Szwedów i autonomiczne od 1921 roku.

Język fiński jest jednym z dziesięciu najtrudniejszych języków na świecie do nauki i tłumaczenia. Rzeczownik może mieć ponad 200 form lub kiedy jednym z najdłuższych słów jest „epäjärjestelmällistyttämättömyydellänsäkän”.

Finlandia ma najmniej skorumpowany rząd na świecie według statystyk za 2012 rok.