Ćwiczenie pod kryptonimem Lampart-19 było zwieńczeniem długiego okresu szkolenia warszawskich pancerniaków. Przeprowadzone zostało na obiektach w Nowej Dębie.

To właśnie tu żołnierze w ostatnich tygodniach doskonalili swoje umiejętności oraz realizowali zadania w warunkach poligonowych. Celem ćwiczenia Lampart-19 była weryfikacja ich wiedzy, doświadczenia oraz nabytych umiejętności. Celem ćwiczenia było także sprawdzenie sztabu batalionu czołgów i kompanii saperów w planowaniu, organizowaniu i dowodzeniu podległymi elementami ugrupowania bojowego w czasie prowadzenia działań. Lampart-19 pozwolił także na sprawdzenie umiejętności dowódców w zakresie skutecznego dowodzenia, rozwiązywania problemów taktycznych oraz sprawnego podejmowania decyzji i wydawania rozkazów.

Żołnierze 1. Warszawskiej Brygady Pancernej rozpoczęli szkolenie na poligonie już na początku listopada. Najpierw odbyło się przemieszczenie sił i środków na poligon w Nowej Dębie, gdzie następnie ruszył cykl zajęć szkoleniowych m. in. dla załóg czołgów Leopard 2A4 i 2A5. Przez pierwsze tygodnie listopada żołnierze kompanii czołgów realizowali strzelania ogniowe. Wykonywali szereg strzelań i kierowań ogniem. Zarówno w dzień jak i w warunkach ograniczonej widoczności. Ich działania zarówno podczas szkolenia jak i w ćwiczeniu Lampart-19 wspierali żołnierze innych pododdziałów brygady i nie tylko, w tym: kompanii saperów, kompanii rozpoznawczej czy żołnierze batalionu dowodzenia, batalionu logistycznego i przeciwlotnicy.

W manewrach Lampart-19 wzięli także udział żołnierze z innych jednostek wchodzących w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej: kompania zmechanizowana z Zamościa (19. Brygada Zmechanizowana) oraz saperzy z 16. batalionu saperów (21. Brygada Strzelców Podhalańskich).