W Kossakówce powstanie Muzeum Historii Sztuki. Nie będzie to nowa, samodzielna placówka kulturalna, a oddział Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. 

– mówiła radnym dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Katarzyna Olesiak. Jak zaznaczyła, o ile na zakup budynku potrzeba 4,5 mln zł, to nie wiadomo jeszcze, jaką sumę pochłonie jego remont i urządzenie muzeum – te wydatki są szacowane na kolejne kilka milionów złotych. 

Zgodnie ze wstępną koncepcją przygotowaną przez dyrektor MOCAK Marię Annę Potocką w Kossakówce byłaby prezentowana historia sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów tego miejsca, genealogii rodziny Kossaków, dokumentacji ich twórczości oraz przywołaniem wybitnych gości i przyjaciół rodziny.

Dom stojący przy pl. Kossaka w Krakowie należy do prywatnych właścicieli. By ratować zabytek, który przez wiele lat popadał w ruinę, od kilku lat prowadzili oni prace remontowe  - współfinansowane przez SKOZK i miasto.  W 2019 r. właściciele nie dostali jednak miejskiej dotacji, bo nieznane było przeznaczenie budynku. Jesienią rozpoczęły się rozmowy z władzami miasta o możliwości zakupu obiektu przez gminę. Transakcja ma być sfinalizowana do końca roku.

Dworek otoczony ogrodem zakupił w 1869 r. Juliusz Kossak. Mieściła się tam jego pracownia, a później także pracownia jego syna Wojciecha. Willa stała się domem rodzinnym dla następnego pokolenia artystycznej rodziny, dzieci Wojciecha: Jerzego Kossaka, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec.

Przed II wojną światową Kossakówka była miejscem spotkań inteligencji i środowiska artystycznego Krakowa. Po wojnie budynek miał być wyburzony, ale rodzina wywalczyła uznanie go za pamiątkę narodową. W maju 1960 r. obiekt został wpisany do rejestru zabytków, a później wyremontowany. W latach 80. XX wieku dworek zaczął podupadać. Sytuację utrudniała skomplikowana sytuacja prawna posiadłości, która rozstrzygnęła się w 2013 r.