Prezydent podziękował paraolimpijczykom za sukcesy i rozsławianie Polski na całym świecie oraz budowanie jej dobrego imienia:

Polski sport zyskuje na znaczeniu dzięki państwu. To jest ogromnie ważne, by ten sport był rozwijany.

Duda przywołał scenę z filmu "Matrix". Główny bohater spotyka wówczas chłopca, który bez dotykania łyżeczki z łatwością sprawia, że wygina się ona na różne strony. Słynny Neo nie jest w stanie tego zrobić.

Chłopiec wtedy mówi mu "łyżka nie istnieje". "Niemożliwe nie istnieje" to dewiza niepełnosprawnych, którzy zajęli się sportem. Oni także udowadniają, że niepełnosprawność nie istnieje

- podkreślił prezydent. Jak dodał, podziw budzą wyniki i osiągnięcia paraolimpijczyków:

Są one nieraz nie do osiągnięcia dla wielu pełnosprawnych sportowców, nie wspominając o ludziach, którzy z profesjonalnym sportem nie mają do czynienia.

Jacek Czech wygrał pierwszy Plebiscyt Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Sportowca roku

Zwycięzcy plebiscytu w poszczególnych kategoriach (sportowiec, trener, wydarzenie i organizacja), na których głosy oddawali internauci, odbiorą statuetki im. Ludwiga Guttmanna, twórcy ruchu paraolimpijskiego. Kapituła plebiscytu przyzna też nagrodę specjalną.

W uroczystości w Centrum Olimpijskim w Warszawie bierze udział m.in. powołana w czwartek przez prezydenta RP na stanowisko ministra sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.