Jak poinformował podczas konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenia jubileuszowe dyrektor muzeum Maciej Obara, otwierana ekspozycja będzie wystawą stałą placówki:

Nasze muzeum trochę z takiego muzeum zabawkarstwa - czyli wytwórczości - przekształca się w muzeum dzieciństwa. Takie, które ilustruje całokształt tego, co było poprzednio i co pamiętamy z dzieciństwa, a zabawki są pewnymi atrybutami tamtego czasu (…) U nas uzyskały drugie życie, są muzealiami. Mamy nadzieję, że będzie to atrakcyjne miejsce do spotkań całych rodzin.

Sformułowanie w tytule wystawy "Zatkało kakao?" to dziecięce powiedzenie zaczerpnięte z czasów PRL-u, odpowiedź do rówieśnika: "Co zdziwiony? A nie mówiłem, że to ja mam rację?". W zamyśle autorów wystawy ma ono prowokować odwiedzających muzeum do poszukania odpowiedzi na pytanie, o kreatywność przemysłu zabawkarskiego i dzieciństwa w okresie PRL-u. "Dzisiaj dzieci monotematycznie spędzają czas, mają wielofunkcyjne zabawki, które po naciśnięciu guzika nie wymagają od nich większej ingerencji. A tu mamy pokazane bardzo proste zabawki, które pobudzały kreatywność dzieci" – oceniła kurator wystawy Katarzyna Hodurek-Kiek.

Wystawa ma być powrotem do dzieciństwa dzisiejszych 60, 50, 40 i 30-latków, ale także "wehikułem czasu" dla współczesnych dzieci - ekspozycja, jak i przedstawione na niej treści kierowane są bezpośrednio do dziecka. "Jest tak pomyślana, aby pokazać codzienne życie dziecka z lat 70. Na tę okoliczność zostały wymyślone postaci 10-letniego Jurka i jego 5-letniej siostry Tereski" - opisywała Hodurek-Kiek.

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach jest najstarszą instytucją o podobnym profilu w Polsce. Powstało w 1979 r. jako Muzeum Zabawkarstwa przy Krajowym Związku Spółdzielni Zabawkarskich.