Wspólne odliczenie dni do Bożego Narodzenia rozpoczęło się 1 grudnia i potrwa do Wigilii. W tym czasie, każdego dnia w obu miastach będzie okazja do udziału w spotkaniach organizowanych w ramach Aktywnego Kalendarza Adwentowego.

Adwentowy cykl imprez rozpoczął się w niedzielę (1 grudnia). W polsko-niemieckim miejscu spotkań przy Slubicer Str. 8 we Frankfurcie swoje podwoje dla dzieci otworzy „bajowy las”. Było można w nim posłuchać bajek, pośpiewać, porozwiązywać zagadki i zajrzeć do domu czarownicy. Natomiast w poniedziałek (02 grudnia) we frankfurckiej sali koncertowej zabrzmią polskie i niemieckie kolędy. W inny dzień (07 grudnia) odbędzie się rodzinny bieg mikołajkowy, z kolei (09 grudnia) ewangelickiej salce parafialnej przy Friedrich-Ebert Str. 53 we Frankfurcie będzie muzykowanie z chórem gospel Heavenly Voices i słubickim chórem Adoramus. 19 grudnia w Kościele Mariackim we Frankfurcie, mieszkańcy obu miast spotkają się na śpiewaniu kolęd, a w wigilijny wieczór (24 grudnia br.) w Kościele pw. Ducha Świętego w Słubicach będą mogli wziąć udział we wspólnej Pasterce.

Nawiązanie do Kalendarza Adwentowego jest przenośnią. W tym prawdziwym, będącym elementem niemieckiej tradycji związanej z Bożym Narodzeniem, dzieci odliczają dni do Wigilii, zjadając czekoladki. Natomiast w przypadku wspólnego przedsięwzięcia Słubic i Frankfurtu, tymi „czekoladkami” są przygotowane wydarzenia.