Swoje prace na aukcję przekazali m.in. m.in. Ewa Kuryluk, Wilhelm Sasnal, Honza Zamojski, Elżbieta Jabłońska i Małgorzata Szymankiewicz, a także prof. Marek Jakuszewski, prorektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Licytować można będzie także prace młodych artystów związanych z Poznaniem, m.in. street-artowca Noriakiego.

Dochód z aukcji zostanie przekazany na stworzenie jednego z pierwszych w Polsce i zarazem pierwszego w regionie Domu Autysty.

Budowa Domu Autysty na poznańskich Ogrodach już się rozpoczęła. Fundacja Dom Autysty, organizacja założona przez rodziny osób z autyzmem, zdobyła na nią dofinansowanie unijne. Projekt nie obejmuje jednak całości wyposażenia i zagospodarowania terenu – i na ten cel, a także na zajęcia terapeutyczne dla młodzieży z autyzmem, zostanie przeznaczony dochód z tegorocznej aukcji

- podkreślił prezes Fundacji Dom Autysty Adam Kompowski.

Aukcję swoim patronatem objęli Rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu prof. Wojciech Hora oraz Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak.

Fundację Dom Autysty założyła grupa rodziców nastolatków, uczęszczających do szkoły dla dzieci z autyzmem w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Z. Tylewicza w Poznaniu. Głównym celem fundacji jest zabezpieczenie przyszłości całkowicie niesamodzielnych autystycznych dzieci - po ukończeniu edukacji, a przede wszystkim w okresie po śmierci rodziców.

Dom Autysty w Poznaniu powstaje dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Obiekt ma zostać oddany do użytku pod koniec czerwca 2020 roku, zaś zajęcia dla osób z autyzmem placówka ma rozpocząć we wrześniu 2020 roku.

W domu ma się znaleźć 11 mieszkań, pokojów z łazienką, a także pomieszczenia do prowadzenia warsztatów dla osób z autyzmem. Fundacja otrzymała także – z Europejskiego Funduszu Społecznego – grant unijny na prowadzenie zajęć dla dorosłych osób z autyzmem oraz na tzw. pobyty wytchnieniowe. Projekt przewidziany jest na okres dwóch lat, natomiast po jego zakończeniu fundacja zapewnia, że będzie nadal prowadziła w budynku zajęcia dzienne i pobyty wytchnieniowe.

Autyzm jest zaburzeniem neuropsychiatrycznym. Objawia się m.in. słabo rozwiniętą mową, problemami w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami i otoczeniem. Nie jest to zaburzenie dziedziczne. Statystycznie dotyka ono cztery razy częściej chłopców niż dziewczynki. Najczęściej rozpoznawany jest w dzieciństwie i poza problemami nawiązywania kontaktów może charakteryzować się także agresją, nadpobudliwością i nieprzewidywalnością. Jest to jedno z najczęściej występujących rodzajów upośledzenia rozwojowego na świecie.