Pan Wiesław Gołębiewski, przewodniczący Klubu „GP” na Zachodniej Florydzie, prezes Światowej Rady Badań nad Polonią został odznaczony przez Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka brązowym Medalem Wojska Polskiego za wybitne zasługi w popularyzacji dziejów i tradycji Wojska Polskiego na arenie międzynarodowej.

Dekoracji dokonali ppłk Leszek Kowalczyk, polski oficer łącznikowy przy Amerykańskim Dowództwie Strategicznym USCENTCOM i ppłk Maciej Zaborowski pracujący również w tym Dowództwie w Tampie na Florydzie.

Podczas spotkania zaprezentowana została krótka filmowa relacja z uroczystości, która odbyła się 26 października br. w Warszawie pod pomnikiem Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej podczas trwającej wówczas w Stolicy dorocznej Konferencji Naukowej organizowanej przez Światową Radę Badań nad Polonią. O konferencji szerzej pisaliśmy na portalu niezalezna.pl oraz w dzienniku „Gazeta Polska Codziennie”.

Po wręczeniu odbył się również koncert barda wolnego słowa Pawła Piekarczyka, który przedstawił nowy program napisany przez Leszka Czajkowskiego – „Rapsodię drugowojenną” poświęcony niemieckiej odpowiedzialności za II wojnę światową. Program ten miał swoją premierę w Kościele Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie 15 sierpnia br. w obecności Ambasadora RP w Niemczech. Paweł Piekarczyk zagrał też wiele innych piosenek. Był również czas na pytania i na osobiste rozmowy z mieszkającymi na Zachodniej Florydzie Polakami.

Dziś po polskiej Mszy św. sprawowanej w kościele Św. Jakuba w Port Richey odprawionej przez Ks. dr Andrzeja Gorczycę z Polskiej Misji Miłosierdzia Bożego w St. Petersburg odbyło się kolejne spotkanie Pawła Piekarczyka z Polonią mieszkającą na Florydzie.