Jednostka działa w strukturach Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. Do poradni może się zarejestrować każdy, kto czuje taką potrzebę, a konsultacje (np. psychologiczne, pulmonologiczne), jak i badania diagnostyczne, udzielane są bezpłatnie. Na potrzeby placówki zostało zatrudnionych osiem osób, w tym psycholog, psychiatra i psychoterapeuta, pulmonolodzy, recepcjonistki.

Wydaje się, że nikogo nie trzeba przekonywać, że palenie jest szkodliwe, a wciąż mniej więcej podobny odsetek osób pali. Co przerażające dla mnie – pali coraz więcej ludzi młodych, chociaż mnie się osobiście wydawało, że palenie jest niemodne. Coraz więcej osób sięga po papierosy czy e-papierosy, które wcale nie są takie nieszkodliwe jakby się mogło wydawać. Problem jest duży, mimo kampanii antynikotynowych – np. kampanii w USA polegającej na usuwaniu papierosów ze zdjęć znanych ludzi czy kręceniu filmów bez papierosów
- powiedziała Dorota Sobczyk, z-ca dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu im. Jana Pawła II.

Pulmonolog Paweł Sawicki i kierownik projektu „Weź głęboki oddech”, w ramach którego uruchomiono poradnię, podkreślił, że otwarta jednostka jest jedyną taką w województwach małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim, oraz jedną z niewielu w Polsce.

W ramach programu do końca 2021 r. prowadzone mają być także kampanie medialne, spotkania i szkolenia dla personelu medycznego. Powstanie również ogólnodostępna aplikacja mobilna.