Szefowie rządów wystąpili wieczorem na konferencji prasowej w Moskwie po siedmiogodzinnych rozmowach rady ministrów Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. Z ich wypowiedzi wynika, że nie udało się na tym spotkaniu rozstrzygnąć wszystkich spornych kwestii dotyczących integracji gospodarczej obu krajów.

Miedwiediew powiedział, że niektóre rozbieżności między stronami są natury technicznej, inne zaś wymagają rozwiązania na szczeblu prezydentów. W szczególności nie zdołano wypracować wspólnego stanowiska w kwestii współpracy energetycznej.

Każdy kraj ma swoją wizję dalszej współpracy i tego, jakie powinno się stosować zasady, jak realizować regulacje w tej sferze, czy dotyczy to gazu, ropy naftowej, czy też energetyki

- wyjaśnił.

Jako trudną Miedwiediew ocenił także dyskusję o polityce celnej i relacjach makroekonomicznych. Wezwał, by aspekty sporne, do których należą granice suwerenności państwowej, omawiać bez emocji. "Ważne jest dla nas, by znacznie obniżyć stopień takiej retoryki" - zaapelował.

Zapowiedział, że władze obu państw mają zamiar dojść do porozumienia przed 8 grudnia, gdy przypada 20. rocznica podpisania przez Rosję i Białoruś umowy o Państwie Związkowym.

Dziennik "Kommiersant", powołując się na źródła, podał we wtorek wieczorem, że Rosja i Białoruś nie uzgodniły około 10 tzw. map drogowych dotyczących integracji gospodarczej. Takich programów jest łącznie 31. Przed wtorkową wizytą Rumasa w Rosji uzgodniono - według mediów - 16 map.

Potwierdził tę ocenę Rumas, który mówił po spotkaniu z Miedwiediewem, że porozumiano się już w sprawie około 20 "map drogowych".

Praca nad dalszymi będzie kontynuowana na szczeblu rządów obu państw, tak by wszystkie kwestie zostały rozstrzygnięte do 1 grudnia i dokumenty zostały przekazane prezydentom - podał "Kommiersant".

Premier Białorusi ostrzegł wcześniej, że dalsza integracja jego kraju z Rosją jest możliwa tylko w powiązaniu z rozstrzygnięciem kwestii kształtowania cen gazu ziemnego i ropy naftowej.

Białoruś i Rosja dotąd nie porozumiały się w sprawie ceny rosyjskiego gazu dla Mińska w 2020 roku. Według ekspertów odkładanie ustaleń w sprawie ceny surowca, podobnie jak w kwestii rekompensat dla Mińska za tzw. manewr podatkowy, to element presji wywieranej przez Moskwę w negocjacjach na temat dalszej integracji.