Szef klubu KO mówił w swoim wystąpieniu w debacie nad expose premiera, że Morawiecki "prześlizgnął się przez ważne dla Polaków tematy".

Zwrócił też m.in. uwagę, że premier nie wspomniał w expose np. o płacy minimalnej, o czym sporo mówiono w niedawnej kampanii wyborczej, nie przeprosił też nigdy za swoje słowa, nagrane potajemnie w restauracji, o pracy "za miskę ryżu".

"Dlatego klub Koalicji Obywatelskiej nie będzie głosował za wotum zaufania dla pana rządu i z oczywistych względów będziemy głosować przeciw" - stwierdził szef klubu KO.

"Panie premierze, my mówimy: sprawdzam" - powiedział też Budka, zapowiadając, że jeszcze na obecnym posiedzeniu Sejmu klub KO przedłoży projekt uchwały o kryzysie klimatycznym, projekt ustawy o pierwszeństwie dla pieszych na pasach, o czym Morawiecki mówił w expose, a trzeci projekt będzie dotyczył dofinansowania in vitro.

"To jest test dla waszej wiarygodności. Te rozwiązania naprawdę pokażą, w którym miejscu naprawdę jest wasz rząd" - powiedział pod adresem posłów PiS.

Apelował również do premiera, aby wymienił choć jedną inwestycję, którą rząd PiS przeprowadził od początku do końca. "Mam wrażenie, że to pytanie pozostanie bez odpowiedzi" - zaznaczył.