Pojęcie „kiełki” odnosi się do wielu warzyw lub roślin po rozpoczęciu wzrostu.Te najczęściej stosowane kiełki to lucerna, soja i fasola mung. Tymczasem na rynku pojawiają się kiełki rzodkiewki, brokułu, jarmużu, a nawet cebuli i pora. Powodem, spożywania kiełków, jest to, że zawierają znaczną ilość witamin i składników odżywczych, więcej niż w postaci „dorosłych” warzyw. Dietetyk Hanna Stolińska-Fiedorowicz w swojej książce ,,Jedz zielone” zachęca do spożywania kiełków.

Zazwyczaj tydzień po wykiełkowaniu kiełki mają najwyższe stężenie i biodostępność składników odżywczych. Narody azjatyckie, w porównaniu do innych krajów świata, zdają się stosować je jako dodatek do różnych potraw, a także powszechny składnik sałatek. Ważną rzeczą jest to, że duża część wartości odżywczych kiełków jest tracona, gdy są podgrzewane. Dlatego należy je zawsze dodawać do posiłku w ich surowej postaci, aby zagwarantować, że mają najlepszy wpływ na organizm.

Wszystkie odżywcze i lecznicze właściwości kiełków pochodzą z ich imponującej zawartości witamin, składników mineralnych i organicznych. Zawierają znaczną ilość białka i błonnika pokarmowego, a także witaminę K, kwas foliowy, kwas pantotenowy, niacynę, tiaminę, witaminę C, witaminę A i ryboflawinę. Z minerałów zawierają mangan, miedź, cynk, magnez, żelazo i wapń. Im bardziej rozwinięte kiełki, tym większa jest zawartość tych cennych składników.

O kiełkach lucerny powinni pamiętać wegetarianie. Są one fantastycznym źródłem żelaza i łatwo przyswajalnego białka. Niezwykle zdrową zieloną pigułką są też kiełki soczewicy zawierające kwas foliowy o działaniu krwiotwórczym. Podobnie jak kiełki lucerny mogą jeść je osoby, które nie tolerują preparatów żelaza. Kiełki rzodkiewki, dzięki dużej ilości witaminy C, podnoszą odporność organizmu. Zawierają dużo siarki, dlatego wpływają korzystnie na stan skóry, włosów i paznokci. Kiełki słonecznika mają dużo cynku i żelaza. Kiełki soi z kolei są wyśmienitym źródłem żelaza, witaminy C i B1. Kiełki brokułów natomiast mają udowodnione działanie przeciwnowotworowe.