Jak poinformował Zarządu Inwestycji Miejskich (ZIM) w Łodzi, oferta spółki Modertrans była najkorzystniejsza i spełniała wymogi formalne w rozstrzygniętym przetargu na dostarczenie nowych tramwajów dla MPK-Łódź. Wskazano, że druga mieszcząca się w kosztorysie propozycja tureckiego producenta Bozankaya została odrzucona z przyczyn formalnych. Pozostałe dwie (Stadler Polska i PESA) przekraczały zakładany budżet 275 mln zł.

Wartość oferty Modertrans Poznań wyniosła 268 mln zł. Jak podkreśliła Katarzyna Mikołajec z ZIM, na wybór dostawcy składało się nie tylko kryterium ceny, ale także parametry techniczne tramwaju.

Wybrany model to Moderus Gamma, który już jeździ po Poznaniu. Tramwaje będą niskopodłogowe, klimatyzowane, wyposażone w monitoring, pełną informację pasażerską i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, a dodatkowo nowością będą dwa skrętne wózki, które ułatwią przejazd i spowodują mniejszą eksploatacje tramwajów i torowiska"

– wyjaśnił prezes MPK-Łódź Zbigniew Papierski.

Nowe pojazdy mają zostać dostarczone do Łodzi w 2022 roku.

Przetarg realizowany jest w ramach projektu Tramwaj dla Łodzi, w ramach którego wyremontowanych zostanie 11 km torowisk - w ciągu ulic Dąbrowskiego, Rydza-Śmigłego, Rzgowska, Broniewskiego, Przybyszewskiego i Kilińskiego. Zmodernizowana będzie też zajezdnia Chocianowice, gdzie będą stacjonować nowe tramwaje.