Naszą misją jest przywracanie tożsamości polskim bohaterom. To długa droga, która zaczyna się w archiwach, wiedzie przez prace poszukiwawcze w terenie, badania genetyczne w specjalistycznych laboratoriach i znajduje swój finał w bardzo uroczystym momencie wręczenia noty potwierdzającej tożsamość odnalezionej osoby i uroczystych pogrzebach. Mamy świadomość, że na ten moment rodziny czekają niekiedy przez kilkadziesiąt lat. Oddając bohaterów w ręce ich rodzin czujemy, że jesteśmy częścią tej wielkiej narodowej misji. Czujemy, że Polska się o nich upomniała. Jesteśmy dumni mogąc być tego świadkami.

– powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji, kierujący pracami poszukiwawczymi. 

Nasze Biuro tylko w tym roku przebadało ponad 70 miejsc. A przecież prace terenowe muszą zostać poprzedzone długą kwerendą i przygotowaniem logistycznym. Odnajdujemy szczątki w bardzo różnych miejscach, a każde nasze działanie musi zostać przygotowane również od strony prawnej. Czuwa nad tym nasz zespół, w którym pracuje ponad 60 osób na terenie całego kraju. Mamy też już plany poszukiwawcze na zbliżający się rok. Nie ustajemy w wysiłkach. Bo przecież... Powracamy po Swoich.

– dodała mec. Anna Szeląg, zastępca dyrektora Biura.

Podczas konferencji ujawnione zostaną nazwiska i sylwetki zidentyfikowanych ofiar. Informacja ta jest utrzymywana jak zawsze w ścisłej tajemnicy, o fakcie identyfikacji informowana jest jedynie najbliższa rodzina. Podczas grudniowej konferencji ujawnione zostanie kilkanaście kolejnych nazwisk.

Cieszy nas fakt, że w tym gronie znalazły się również osoby, których szczątki zostały odnalezione na drodze wieloletnich badań poszukiwawczych, na terenach niekiedy szczególnie trudnych.

– stwierdził prof. Szwagrzyk.

Uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych odbędzie się 3 grudnia br. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Początek uroczystości o godz. 11.00. Poprzednia konferencja miała miejsce 17 czerwca br. Ujawniono na niej nazwiska 24 osób.