Trzy miesiące temu rozpoczęliśmy remont naszej największej sali, która jest miejscem szkoleniowym, gdzie odbywają się też wszystkie najważniejsze naukowe uroczystości. To również sala widowiskowa, wykorzystywana dla procesu wzmacniania dzieci. Kiedy rano kończy się badanie lekarskie, zabiegi, dzieci gromadzą się tam pod opieką naszych nauczycielek ze szkoły. Mają szansę korzystać z bogatego programu, występują artyści. To bardzo potrzebne tym dzieciom, szczególnie z chorobami przewlekłymi.

 – opowiadał dyrektor Instytutu Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka, dr Marek Migdał.

Sala została oddana do użytku w tym samym okresie co szpital, czyli w 1979 r.

Od tego czasu nigdy nie była remontowana gruntownie, a jedynie malowana. I podczas obecnego remontu pod sceną znaleźliśmy wymurowany schowek, w którym było 70 blach do powielacza, z różnych okresów, które zawierały teksty Kultury Paryskiej, ale również teksty utworów Jacka Kaczmarskiego. 

– powiedział dyrektor.

W znalezionym zbiorze są m.in teksty inspirowane dziełami malarskimi takimi jak "Krzyk" Edvarda Muncha, "Pejzaż z szubienicą" Pietera Bruegla i "Encore, jeszcze raz" Pawła Fiedotowa. Łącznie na odnalezionych tablicach znajduje się ponad 80 utworów artysty, w tym najsłynniejsze "Mury".

Jak wyjaśnił, obecnie oceniana jest wartość historyczna tych materiałów. Oczywiście planujemy przekazanie tego skarbu w dobre ręce. Prowadzimy rozmowy z muzeami. Odezwała się również Fundacja Jacka Kaczmarskiego, też chcą pomóc. Więc te materiały na pewno przekażemy. Być może zostawimy sobie jedną blachę na pamiątkę, jako dowód historii szpitala - dodał dyrektor placówki.