W transkryptach przechwyconych rozmów telefonicznych ujawnionych w czwartek przez Wspólny Zespół Śledczy (JIT) wysocy rangą rosyjscy urzędnicy rozmawiają z przywódcami grupy bojowników „Donieckiej Republiki Ludowej” (DPR), którzy zestrzelili samolot pasażerski, zabijając wszystkie 298 osób na pokładzie.

Trzy rozmowy przechwycone między czerwcem a lipcem 2014 r. wskazują przywódców grup separatystycznych: Igora Girkina i Aleksandra Borodaia jako tych, którzy rozmawiali z tzw. rządowymi punktami kontaktowymi, w tym mianowanym przez Rosję przywódcą krymskich separatystów Siergiejem Aksyonowem oraz Władysławem Surkowem, wysokim szczeblem urzędnikiem rosyjskim.

Girkin, obywatel Rosji i „minister obrony” samozwańczej Republiki Donieckiej, jest jednym z czterech podejrzanych, którzy są obecnie ścigani za udział w zestrzeleniu samolotu.

„Wpływ Rosji na DPR wykraczał poza wsparcie militarne. Wydaje się, że więzi między rosyjskimi urzędnikami a przywódcami DPR były znacznie bliższe”.

- czytamy w oświadczeniu Andy'ego Kraaga głównego holenderskiego śledczego.

Transkrypty pokazują Girkina proszącego o rosyjskie wsparcie wojskowe, a Aksyonow potwierdza, że poczyniono przygotowania.

„Dowody na bliskie więzi między rosyjskimi urzędnikami rządowymi a przywódcami DPR rodzi pytania o ich ewentualny udział w rozmieszczeniu rakiety Buk-Telar, która zestrzeliła samolot MH17 17 lipca 2014 r.”

- czytamy w oświadczeniu Kraaga.

Publikując raport, śledczy mają nadzieję na znalezienie nowych świadków, którzy mogą rzucić światło na kwestie, na które dotąd nie udzielono odpowiedzi.