Udział w dniu otwartym jest bezpłatny, jednak należy zarejestrować się pod adresem: https://dsz.konfeo.com/. Biuro prasowe MSZ zastrzegło, że liczba miejsc jest ograniczona, a o uczestnictwie będzie decydowała kolejność zgłoszeń.

16 listopada to dla polskiej dyplomacji dzień szczególny: obchodzimy Dzień Służby Zagranicznej. Tego dnia otwieramy dla wszystkich zainteresowanych drzwi Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Serdecznie zapraszam do odwiedzenia nas w sobotę i świętowania tego dnia wraz z polską dyplomacją

- powiedziała rzeczniczka MSZ Ewa Suwara.

Dzień służby zagranicznej obchodzony jest od 2009 r. Data ta upamiętnia depeszę, którą 16 listopada 1918 r. marszałek Józef Piłsudski rozesłał do przywódców państw świata, w której informował o powstaniu państwa polskiego.

Rzeczniczka MSZ podkreśliła, że w dzień będzie okazją do przybliżenia historii polskiej służby zagranicznej, działań resortu na rzecz promocji Polski w świecie, a w tym roku tematem przewodnim będzie +2019 - rok ważnych rocznic+".

"16 listopada to dla polskiej dyplomacji dzień szczególny: obchodzimy Dzień Służby Zagranicznej. Tego dnia otwieramy dla wszystkich zainteresowanych drzwi Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Serdecznie zapraszam do odwiedzenia nas w sobotę i świętowania tego dnia wraz z polską dyplomacją" - powiedziała Suwara.

W sobotę zwiedzający będą mogli w resorcie dyplomacji odwiedzić m.in. pomieszczenia poszczególnych departamentów, gabinet ministra spraw zagranicznych, salę im. Jerzego Giedroycia i centrum prasowe MSZ.

W budynku przy alei Szucha w Warszawie, gdzie mieści się siedziba resortu spraw zagranicznych zostaną zaprezentowane ekspozycje tematyczne dotyczące polskiej polityki zagranicznej, służby zagranicznej oraz dokumenty dyplomatyczne, a dla najmłodszych zaplanowano kącik zabaw, warsztaty oraz liczne atrakcje.

Rzeczniczka MSZ poinformowała, że w tym roku, w związku z polską prezydencją w Procesie Berlińskim, który ma na celu integrację krajów Bałkanów Zachodnich z UE, do udziału w dniu otwartym w resorcie zaproszone zostały także ambasady krajów bałkańskich.

W siedzibie MSZ w sobotę będzie można także zobaczyć na specjalnym pokazie film dokumentalny "Paszporty Paragwaju" w reżyserii Roberta Kaczmarka, prezentujący historię tzw. Grupy Ładosia (Grupy Berneńskiej). Chętni, którzy chcieliby obejrzeć film na specjalnym pokazie, muszą jednak najpierw zarejestrować się pod adresem: https://film-dsz.konfeo.com/.