TOS-2 opisywany jest jako ciężki miotacz ognia. System jest modyfikacją swojego poprzednika TOS-1A (Sołncepiok, na zdj.), a główną różnicą pomiędzy nimi będzie zastosowanie podwozia kołowego w miejsce gąsienicowego. Producent tej broni - zakłady Spław, należące do koncernu Tiechmasz - zapowiadał, że ta modyfikacja uwzględnia doświadczenia eksploatacji systemów artylerii w strefach pustynnych.

Tymczasem agencja TASS podała dziś powołując się na źródło w przemyśle obronnym, że w najbliższych tygodniach jedna z dywizji wojsk rakietowych przeznaczenia strategicznego otrzyma pierwsze dwie rakiety balistyczne dalekiego zasięgu UR-100N UTTH, które mają przenosić hipersoniczny pocisk Awangard.

Awangard to strategiczny kompleks rakietowy z międzykontynentalną rakietą balistyczną, wyposażony w szybującą hiperdźwiękową skrzydlatą głowicę bojową. Według źródeł jawnych głowicę opracowali specjaliści z zakładów rakietowych w mieście Reutow w obwodzie moskiewskim pod kierownictwem głównego konstruktora Pawła Sudiukowa.